zehirlenme

Vücuda alındığında ya da temas edildiğinde dokuların fonksiyonlarını bozan maddelere zehir, vücudun zehirden zarar görmesine ise zehirlenme adı verilir. Zehirler kazayla veya intihar amacıyla alınabilir.

Zehirli maddeler çocuklarda genellikle kaza sonucu alınmalarına rağmen, erişkinlerde intihar amaçlı alımlar daha fazladır.Zehirlenmelerin %60’ı bozuk gıda, mantar, bitkiler, alkol ve zehirli gazlar sebebiyle olurken, %40’ı ise ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar nedeniyle gerçekleşir.

Zehirlenme nedenleri

Zehirler vücuda genellikle sindirim, solunum ve deri yoluyla alınırlar. Ağızdan sindirim yoluyla alınan bozuk besinler (gıda zehirlenmeleri) ve ilaçlar, solunum yoluyla alınan gazlar, çözücüler, aerosoller ve duman şeklindeki zehirli maddeler ve cilt yoluyla alınan çok güçlü bazı kimyasal maddeler (asit, baz), temizlik maddeleri, böcek ilaçları, bitki ilaçları zehirlenmelerin nedenleri arasındadır.

Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Zehirlenme belirtilerinin çoğu ilk 2-6 saatte ortaya çıkar. Zehir vücuda alındığında yapısal özelliğine ve alınma yoluna göre bireyde değişik belirtilerin görülmesine neden olur. Sindirim sistemiyle alınan zehirli maddeler bireyde kusma, karın ağrısı, ishal gibi belirtilere yol açar.

Solunum yoluyla alınan zehirli maddeler sonucunda ise bireyde solunum sayısının artması veya azalması, çarpıntı, terleme, üşüme, bilinç kaybı, göz bebeklerinde büyüme veya küçülme gibi belirtiler görülür.

Deri yoluyla alınan zehirlerde bireyin cildinde kuruluk, kızarıklık, morarma ve döküntü gibi belirtiler oluşur. Ayrıca bazı hastalarda ağızda ağrı, yutmada güçlük, yemek borusunda ve midede yanma ve ağrı gibi semptomlara da rastlanılır.

Zehirlenme tedavavisi nasıldır?

Zehirlenmenin doğru teşhisi için, hastanın hikayesinin dinlenmesi ve hızlı bir şekilde göz, karın ve deri muayenesinin yapılması gerekir. Bunun yanında ayrıntılı fizik muayenesi yapılan hastanın, kan, idrar, mide içeriği ve dışkı örnekleri alınıp, laboratuvarda incelenmelidir. Zehirlenme tedavilerinde hastanın bilinci açıksa kusturma yapılabilir.

Eğer zehirlenmeye neden olan madde yaşamı tehdit edebilecek kadar fazla alınmışsa mide yıkama yöntemi tercih edilebilir. Ayrıca zehirlenen hastalara aktif kömür uygulamaları, diyaliz ve oksijen tedavileri de uygulanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here