Yenidoğan sarılığı

Sarılık, karaciğer tarafından vücuttan atılan bilirubin adı verilen, cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluşur. Yenidoğan sarılığı en sık görülen sarılık tipidir.

Sarılığa ne neden olur?

Yenidoğan sarılığı, yenidoğan bebeklerin % 60`ında görülen ve genellikle ilk haftalarda ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Yenidoğanda görülen sarılıkların birçoğu fizyolojiktir. Yeni doğmuş bebeklerde kırmızı kan hücrelerinin aşırı hızda ve miktarda parçalanması veya bebeğin karaciğerinin aşırı miktarda oluşan bilirubini işleyecek kapasiteye sahip olmaması sarılığa neden olur.

Bunun yanında bebeğin prematüre doğması, anne ile bebeğin kan uyumsuzluğu, bebeğin iyi beslenmemesi, kalıtsal hastalıklar ve annenin şeker hastası olması da yenidoğanda sarılık riskini arttıran nedenlerdendir.

Yenidoğan sarılığı belirtileri nelerdir?

Yenidoğanlarda sarlığın en sık belirtisi, genellikle yüz bölgesinden ve göz aklarında başlayıp, yavaş yavaş göğüs, karın ve bacaklara yayılan sararmalardır. Bunun yanında sarılık olan bebeklerde çoğunlukla çok uyuma, emmeme, tiz sesle ağlama ve başını geri atma gibi belirtiler de görülür.

Yenidoğanda sarılık varlığını belirlemek için cilt gün ışığında veya beyaz ışık altında incelenmelidir. Yenidoğanda sarılıktan şüphelenildiği takdirde kan testi yapılır. Kanda bilirubin seviyesine bakılarak da kesin teşhis konulur.

Tedaviye başlama kararı, bebeğin sarılık düzeyine ve risk faktörlerine bakılarak karar verilir. Tedavide amaç, bilirübin düzeyini normal seviyelere getirmektir. Yenidoğan sarılığının tedavisinde genellikle fototerapi yöntemi kullanılır.

Yenidoğan sarılığı tedavisi nasıldır?

Fototerapi yönteminde, floresan ampullerden çıkan mavi ve beyaz ışık, bebeğin cildindeki bilirubin maddesini farklı bir maddeye parçalayarak bağırsaklardan atılmasını sağlar. Bu yöntemin sonuç vermediği durumlarda ise bebeğin kanının tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here