Yenidoğan kızamık enfeksiyonu

Yenidoğan bebekler bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için çeşitli bakteriler, virüsler ve parazitler nedeniyle enfeksiyon hastalıklarına çok çabuk yakalanırlar.

Yenidoğan Kızamık Enfeksiyonu Belirtileri

Özellikle annenin hamilelik döneminde geçirdiği enfeksiyon hastalıkları bebeğin sağlığı üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Annenin geçirdiği toksoplazma, kızamıkçık, sitomegalovirus ve herpes simpleks virüsü bebeğin doğuştan enfeksiyonlara yakalanmasına yol açar.

Yenidoğanda toksoplazma enfeksiyonu

Toxoplasma gondii adı verilen parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerinin pişirilmeden ya da az pişmiş yenmesiyle insana geçebilir. Bunun yanında çiğ et hazırlanma aşamasında, iyi yıkama olmadan diğer gıdalar ile olan temas ile de geçebilir.

Ayrıca toksoplazma adı verilen bu parazit gebelik döneminde anneye geçmişse, plasenta yolu ile anne karnındaki bebeğe de bulaşabilir. Gebelik haftası ne kadar ileriyse bu esnada geçirilen enfeksiyonun plasenta yoluyla bebeğe geçme olasılığı o kadar yüksek olur. Gebelik sırasında bu enfeksiyonu geçiren bebeklerde sarılık, gelişme geriliği, çok sayıda lenf bezinin büyümesi, karaciğer ve dalakta büyüme, havale, hidrosefali, göz enfeksiyonu, mikrosefali, nörolojik gelişim bozuklukları gibi belirtiler görülebilir.

Yenidoğanda kızamıkçık enfeksiyonu

Rubella virüsünün sebep olduğu viral bir enfeksiyondur. Genellikle hafif bir hastalık olmasına rağmen, enfeksiyon gebelik sırasında geçirildiğinde bebekte ciddi hasarlara ya da düşüklere neden olabilir. Gebelik sırasında bu enfeksiyon geçirildiği takdirde bebekte büyüme geriliği, görme kaybı ve tam körlükle sonuçlanabilen göz problemleri, işitme kaybı, kalp rahatsızlıkları, zeka geriliği, serebral palsi, ileriki yaşamlarında yürüme ve öğrenme güçlüğü, karaciğer büyümesi, dalak büyümesi ve kanama bozukluklarına bağlı olarak cillte mor-kırmızı lekeler gibi belirtiler oluşabilir.

Yenidoğanda sitomegalovirus enfeksiyonu

Herpes virüs ailesinden bir DNA virüsünün neden olduğu enfeksiyondur. Oldukça yaygındır ve en sık görülen yenidoğan enfeksiyonlarından biridir. Enfeksiyon, anne karnındaki bebeğe doğum sırasında veya öncesinde bulaşabileceği gibi, bebek anne sütü ile de enfeksiyon kapabilir. Bebeğe geçen enfeksiyon ise rahim içi gelişme geriliği, mikrosefali, beyin dokusunda kireçlenme, zeka geriliği, motor gelişim geriliği, geç yürüme, işitme kaybı, karaciğer ve dalakta büyüme, sarılık, kansızlık gibi belirti ve bulgulara neden olur.

Yenidoğanda herpes simpleks virüs enfeksiyonu

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu, cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Yenidoğanlar,

herpes simpleks virüsü tarafından yol açılan ve genellikle cinsel yolla bulaşan genital herpes ile enfekte olabilirler. Enfekte olmuş anne tarafından bebeğe doğum sırasında veya anne karnında da bulaşabilir. Yenidoğana enfeksiyon bulaştırıldığı zaman bu virüs, bebekte ciddi problemlere yol açar. Herpes simpleks virüsü bebekte, göz enfeksiyonları, körlük, işitme kaybı, karaciğer hasarı, serebral palsi, deride veya ağızda yaralar gibi belirti ve bulgulara neden olur.

Yenidoğan Kızamık Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavisi

Yenidoğan enfeksiyonlarının birçok çeşiti olması sebebiyle hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde çok farklı yöntemler kullanılır. Toksoplazma enfeksiyonun teşhisi için gebeliğin 22.-23. haftasında bebek göbek kordonundan kan alınarak hem IgM hem de virüs antijenine bakılabilir.

Bu enfeksiyon varlığı saptanırsa, gebeliğin sonlanması bir seçenek olabilir, anneyi bu enfeksiyona karşı koruyan spiramisin tedavisi mevcut olmasına karşın, bu tedavinin bebeği mutlak koruyacağını söylemek mümkün değildir. Bunun yanında enfekte olan yenidoğanlar komplikasyonların önlemesi veya azaltılması için doğumdan hemen sonra antibiyotikli ilaçlar ile tedavi edilebilirler.

Kızamıkçık teşhisinde gebeliğin 12.-16. haftalarında prenatal tanı uygulanır ve anne karnındaki bebekte infeksiyon belirlenmiş ise olası riskler anlatılır ve gebeliğin sonlandırılması seçeneği aileye sunulur. Sitomegalovirus teşhisi gebeliğin 15.-22. haftalarında amniosentez ile sitomegalovirüs virüsünün antijeni amnios sıvısında aranması ile mümkün olabilir.

Eğer sonuç negatif ise gebelik devam ettirilebilir. Ancak amniosentez tarihinden sonra anneden bebeğe geçme olasılığı mevcut olduğu için gebeliğin 22.-23. haftasında bebek göbek kordonundan kan alınarak hem IgM hem de virüs antijenine bakılabilir. Bu enfeksiyon varlığı kesinleştiği takdirde ise gebeliğin sonlanması bir seçenek olabilir, anneyi bu virüse karşı tedavi edici ilaç mevcut olmasına ve anneye kullandırılmasına karşın anne karnındaki bebeği mutlak koruyacağını söylemek mümkün değildir.

Ancak hastalık belirtilerine sahip enfekte olmuş yenidoğanlara antiviral grubu ilaçlarla da tedavisi yapılabilir. Herpes simpleks virüsünün teşhisi ise viral kültür ve western blot adı verilen kan testiyle kolayca konulabilir. Yenidoğan herpes enfeksiyonu tedavisinde antiviral ajan Asiklovir kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here