Bebeklerin fiziksel gelişimlerini takip edebilmenin ölçütlerinden biri olan kilo alımı, pek çok anne babanın kafasını meşgul eden konulardan biridir. Özellikle de bebek ürünleri reklamlarında kullanılan tombul bebek figürleri ile bebeklerini kıyaslama hatası yapan aileler, bebeğim neden zayıf ya da neden kilo almıyor diye endişelenebilirler.

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de fazla kilo sağlıklı bir durum değildir. Zayıf bir bebeğin çok daha sağlıklı ve dirençli olabileceğini düşünmesek de bebeğin kilosundan çok beslenme kalitesine bakmak bize sağlığı ile ilgili önemli ipuçları verecektir. Bebeği, bebe bisküvisi, muhallebi, meyveli yoğurt, meyve suyu gibi gıdalarla beslemekten kaçınmak gerekmektedir. İlk yıllarda temel besin kaynağı anne sütü olmalıdır.

Her bebeğin gelişim potansiyeli farklıdır.

Bebeklerin kilo alım hızları henüz anne karnındayken bile farklıdır. Dolayısıyla dünyaya geldiklerinde doğum ağırlıkları da farklı farklı olmaktadır.  Bazı bebek 2,5 kilo ile dünyaya gelirken bir diğeri 3 kilo bir başka bebek ise 4 kilo ya da daha kilolu dünyaya gelebiliyor. Sonrasında da kilo alım hızları farklılık göstermeye devam edebilir. 2,5 kilo ile dünyaya gelen bir bebek 3 ya da 4 kilo ile dünyaya gelen bir bebeğe göre çok daha hızlı kilo alıp açığı kapatabilir.

Doğumdan hemen sonra 100-200 gram kilo kaybetmeleri ve ilk 15 gün içinde ancak doğum kilosuna ulaşmış olmaları normal karşılanmalıdır. Örneğin 3 kilo ile dünyaya gelen bir bebek hastaneden çıkarken 2 kilo 800 gram olabilir ve 15. Gün yapılan tartımlarda ancak doğum kilosuna ulaşmış olabilir. Bunu kilo almamış olarak değerlendirmek yanlıştır. Bebek 1 aylık olduğunda yapılacak olan tartımda bebeğin 800 gram ile 1000 gram arası bir kilo almış olduğunu göreceksiniz.

Büyüdükçe kilo alım hızı yavaşlar

Bebekler ilk 3 ay çok hızlı kilo alırlar. 4. aydan itibaren kilo alımı yavaşlar. Endişelenecek bir şey yoktur.

Eğer bebeğinizde kilo kaybı varsa, genel sağlık durumuyla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız sebebi araştırılması için doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here