Bu durum, yeni doğmuş olan bir bebeğin 28 günlük döneminde meydana gelmektedir. Erken doğum şeklinde dünyaya gelen bebeklerin yüzde 70’inde görülmektedir. Bu dönemde oluşan sarılık, fizyolojik nedenli olarak ortaya çıkar. Yani, 1- 2 hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkan ve tehlike arz etmeyen bir durumdur.

Yenidoğan sarılığı nasıl ortaya çıkar?

Sarılık, bebek tenine sarı rengi veren maddenin, kanda bulunan değerlerinin yükselmesi ile deride toplanması durumu oluşan “bilirubin” rahatsızlığıdır. Bu durum, yeni doğan bebeklerde alyuvarların çok daha fazla artış göstermesi anlamına gelir. Bebekte görülmekte olan bilirubinler annenin karaciğerinin temizlenmesinde görevlidir. Doğumun ardından ise bebeğin karaciğerini temizlemek için aktif olurlar. Sarılığa neden olan ise bilirubinlerin karaciğerden dışarıya atılamamasıdır. Bu sarılık her ne kadar tehlikeli olmasa da erken teşhis ve gözlem oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü hastalık yüksek oranda seyrettiğinde beyinde kalıcı hasarlar kalabilmektedir. Bu nedenle, bu hastalığa yakalanmış olan bebekler doktor gözetiminde tutulmalıdır. 10 gün içerisinde beyin bariyerleri kapandığı için tehlike ortadan kalkmaktadır.

Yenidoğan sarılığı nedenleri

– Annenin sütünde sarılık bulunması

-Bebekte doğuştan bulunabilecek olan çeşitli enzim rahatsızlıkları

-İdrar yolunda oluşabilecek iltihap

-Bebeğin biberonla yeterince beslenememesi

-Diyabet bulunan anneler

-Bebek yeteri kadar anne sütünden faydalanamadığında

Bebeğin sarılık olduğu nasıl anlaşılır?

Öncelikle yüzde görülmeye başlanan sarılık daha sonra ise bacak, göğüs ve karın da kendisini göstermeye başlamaktadır. Belirli zaman sonra göz akında da sararma meydana gel gelmektedir.

Yenidoğan sarılığı tedavisi

Yeni doğan sarılığı tedavisinde doktor gözetimi ve tedavisi ile olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here