Yanıklar, ateş, radyasyona maruz kalma, yanan maddeye dokunma veya maruz kalma sonucu oluşan yanığa denir. Ayrıca aşırı fazla güneş altında kalma da yanıklara neden olabilir.

Yanıklar vücuda verdikleri zararın miktarına göre üçe ayrılırlar;

  • Birinci derece yanık: Sadece cildin en üst tabakası etkilendiği yanıklara denir. Bu tür yanıklara genellikle sıcağın altında çok kalma ve kremsiz güneşlenmeye bağlı oluşur. Genellikle tedavi gerektirmez veya basit bir krem ile giderilebilir. Birinci derece oluşmuş yanıklarda cilt kırmızı ve ağrılıdır. Genellikle ağrı sadece bir yere sürtüldüğünde veya dokunulduğunda olur. Çoğu birinci derece yanık bölümünde kaba derinin neredeyse tümü yanmıştır.
  • İkinci derece yanık: Cildin birinci ve ikinci tabakasının beraber yandığı yanıklardır. Hastanın canı dayanılamaz derecede yanar. En çok görülen belirtisi, derinin üstünü içi su dolu büller (kabarcık) çıkmasıdır. Bu kabarcıklar kesinlikle iğne ve benzeri şeylerle patlatılmamalıdır çünkü eğer patlatılırsa kabarcığın olduğu deri iltihap kapabilir.
  • Üçüncü derece yanık: Derinin tamamı etkilenir hatta yanıklar sinirlere, kaslara ve damarlara ulaşabilir. Eğer sinirlere ulaşır ve büyük bir harabiyet oluşturursa kişi o uzvunu bir daha kullanamayabilir. Damarlara kadar ulaşırsa ise uzuv beslenemez ve kangren olur. Bu tür yanıklarda genellikle uzuv kapkara olur ve hasta orayı hissedemez. Bu tür yanıklarda hasta en yakın zamanda hastaneye ulaştırılmalıdır ve plastik cerrahi, dermatolog uzmanları tarafından tedavi altına alınmalıdır. Bazı durumlarda hasta psikolojik şok nedeni ile doktora gitmek istemese de zorla da olsa götürülmelidir. Gitmek istememelerin bir sebebi de yanıklarının ağrısız olmasıdır. Ağrısız olmasının nedeni artık ağrıyı hissedecek bir sinirlerinin kalmaması hepsinin zarar görmesidir.

Yanık Belirtileri

  • İçi su dolu kabarcılar: İkinci ve üçüncü derece yanıklarda görülen bir belirtidir. Diğer bir adı da büldür. Genellikle bu içi su dolu kabarcıklar çok ağrılı değildir fakat eğer iltihap kaparsa aşırı bir ağrı neden olur.
  • Diğer belirtiler: Baş ağrısı, bayılma, baş dönmesi ve kusmadır.

Yanık Tedavisi

Yanıkların tedavisinde ilk önce yanık olan bölge bolca soğuk su ile yıkanır. Ardından doktora başvurularak doktora başvurulur. Ayrıca yanıkların oluşumunun ardından yaşanan sıvı kaybını karşılamak için bol miktarda su içilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here