Light yiyeceklerin yararlılığı konusunda uzmanlar arasında oldukça fazla görüş ayrılığı var. Süt ve süt ürünlerinin işleniş şekli ya da yağlı ya da az yağlı oluşu da bitmeyen bir tartışma. Ancak saygın bilim dergisi “American Journal of Clinical Nutrition” da yayınlanan bir araştırma Tam Yağlı süt içen çocukların Yarım Yağlı süt içen çocuklardan daha sağlıklı olduğu yönünde. Araştırma sonuçlarına göre az yağlı süt içen çocuklar tam yağlı süt içenlere oranla daha kilolu. Üstelik az yağlı süt içen çocukların D vitamini düzeyleri de tam yağlı süt içen çocuklardan daha az. Uzmanlar buna gerekçe olarak D vitaminin yağda çözünebilir olmasını gösteriyor. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta “American Journal of Clinical Nutrition”  yayınlanan yazıyı sizler için derledi. Prof. Dr. Küçükusta, çocukların sütten çok yoğurt, ayran, kefir, peynir, tereyağı gibi sütten mayalanarak elde edilen gıdaların tüketilmesini önerse de işte bu konudaki makalesi: 

American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırma tam yağlı süt içen çocukların vücut kitle endekslerinin yağsız süt içen çocuklara göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırma, 2-6 yaş arasındaki 2745 çocuğa ait tıbbi bilgilerin incelenmesiyle yapıldı. Vücut Kitle Endeksi, ebeveynlerden alınan bilgilerle hesaplandı ve çocukların D vitamini seviyelerine bakıldı. Tam yağlı süt içen çocukların VKE’ lerinin daha düşük, D vitamini seviyelerinin ise daha yüksek olduğu tespit edildi.

“Araştırmaya göre yüzde 3.25 yağ ihtiva eden tam yağlı süt içen çocukların ortalama VKE değeri yüzde 1-2 oranında yağ bulunan süt içenlerinkinde 0.72 daha az. Uzmanlar tam yağlı süt içen çocukların daha düşük VKE’ ne sahip olmalarını bunların abur cubur yiyecek ve içecekleri daha az tüketmeleriyle ilişkilendiriyorlar.”

Tam yağlı sütle daha fazla D vitamini sağlıyor

“Tam yağlı süt, daha fazla D vitamini alınmasını da sağlıyor, çünkü D vitamini yağda eriyen bir vitamin. Bağışıklık sistemi zayıflığından depresyona D vitamini eksikliği ile ilişkilendirilen pek çok hastalık var. USA ve Kanada’ nın kılavuzları çocukların fazla kilolu ve obez olmamaları için günde 2 bardak “yağsız süt” içmelerini tavsiye ediyor. Prof. Maguire “Fazla kiloluların oranının son 30 senede 3 misli artarken tam yağlı süt tüketiminin yarı yarıya azalmış olmasına“ dikkat çekiyor.”

Gelelim neticeye

“BİR: VKE’ ne bakarak bir kişinin sağlıklı olup olmadığını söylemek mümkün değil. VKE, akıl-mantık ve bilim dışı bir ölçüdür.

İKİ: Çocukların tam yağlı süt içmeleri yanlıştır. Doğru olan tam yağlı sütün mayalandırılmasıyla elde edilen yoğurt, ayran, kefir, peynir, tereyağı gibi gıdaların tüketilmesidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here