Uyuz Nedir?

Uyuz, bir akar türü olan Sarcoptes Scabiei adlı böceğin deriye yerleşmesi sonucu gelişen ve kendini kaşıntı, kızarıklık, cilt oyukları şeklinde gösteren hastalığa denir. Oldukça bulaşıcı olan hastalık temas yoluyla kolaylıkla bulaşabilmektedir.

Uyuz Neden Olur? Nasıl Bulaşır?

Ölene kadar insan derisinde yaşayan uyuz böceğinin dişisi insan derisinin üst bölümüne yerleşir. Deriye yerleşerek yaşamını sürdüren böcekler yaralara ve kızarıklara sebep olarak insanlara sancılı bir dönem geçirtir. Bir başka insanda veya hayvanda bulunan hastalık, temas haline insanlara bulaşabilmektedir.  Sokak hayvanları uyuzun başlıca sebeplerindendir. Bunun yanında insanların topluca yaşadığı yerlerde sıkça görülmektedir. Şikayete neden olan minik canlılar yaşamını insanın ölü deri hücrelerinde de yaşamlarını sürdürebilir. Hastalığı taşıyan biriyle temas olmasa bile bulaşma gerçekleşebilir. Çıplak gözle görülemeyen Sarcoptes Scabiei adlı böcek, bitlerden daha ufak olduğu için detaylı inceleme gerekmektedir. Sarcoptes Scabiei, insan vücudunun dışında 5 gün daha yaşayabildiği için kıyafetler arasına yerleşebilmektedir.

Uyuz Belirtileri

Akarların etkili olduğu bölgelerde oluşan kırmızı kırmızı ufak kabarcıklar, deride oluşan küçük delikçikler ve şiddetli kaşıntı başlıca uyuz belirtileri arasındadır. Yer yer döküntülü yaralar oluşabilir. Şikayetler geceleri daha fazla artış gösterir.

Uyuz Nasıl Anlaşılır

Belirtilerle kendini gösterse de farklı hastalıklarla karışmaya sebebiyet verebiliyor. Yetişkinlerde parmak araları, koltuk altları, ayak tabanı çocuklarda ise yüzde, boyunda ve avuç içlerinde görülebilmektedir. Vücuda bulaşmasından 3-4 hafta sonra kendini belli eden rahatsızlık deri oyukları, kızarıklıklar ve kaşıntıya neden olan hastalık fiziki doktor kontrolüyle rahatlıkla teşhis edilebilir.

Uyuz Tedavisi

Hastalık insanları rahatsız ettiği kadar tedavisi de kolay olan bir hastalıktır. Yaklaşık 10-15 günlük bir tedaviyle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Kremler uyuzdan kurtulmak için en çok tercih edilenler arasındadır. Yatmadan önce vücudun tamamına sürülen kremler sabaha kadar kullanılmalıdır. En doğru kremi ise doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Krem gece boyunca ortalama 8 saat vücudunuzda kaldıktan sonra sabah duş almanız uyuzun atılmasında yardımcı olacaktır.

Korunma yolları

Tedaviside yapılacak en önemli şey, tedavinin tüm aile bireyleri için yapılmasıdır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için belirtiler henüz görülmese de diğer aile bireylerinde de bulunabilir. Hastalıktan kurtulmak için evde yapabileceğiniz bir takım yöntemlerde bulunmaktadır. Özellikle aloe vera jeli, uyuzun bulunduğu bölgeyi yenileyerek, iltihabını azaltmaktadır. Evde uygulanabilecek diğer yöntemlerden birisi de beyaz sirkedir. Beyaz sirkenin bakteri kovucu özelliği olduğu için parazit oluşumunu engeller. Su ve sirkeyi bulunan bölgeye uygulayarak 15 dakika sonra suyla yıkayabilirsiniz. Yatak örtüsü, yastık parazit barındırabileceği için düzenli olarak yıkamalısınız.

Bir önceki konumuz ülseratif kolit nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here