kurdeşen

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?

Ürtiker ya da Kurdeşen olarak bilinen bu hastalık, ani olarak vücutta kendini belli ederek yine aniden kaybolur. Deride farklı semptomlarla kendini gösterir. Vücudun bir alerjene maruz kaldığında oluşan bu hastalık, vücut histamini ve çeşitli kimyasalları deride serbest bıraktığında yaşanır.

Kurdeşen Neden Olur?

Alerji sonucunda oluşabilen kurdeşen, böcek ısırıkları, hayvanlar, ilaçlar, gıdalar ve polenlerle kendini göstermektedir. Soğuk hava ve stres kurdeşene neden olabilir. Ayrıca kimyasal madde içeren besinlerde vücutta değişikliklere yol açabilir. Ürtikerin bir insanda görünmesi için metabolizma da etkendir.

Metabolizması düşük olan insanlar, başka insanların yakalanmayacağı şeylerden kurdeşen kapabilir. Diyabet, tiroit hastalıkları ve çeşitli cilt hastalıkları da tetikleyicilerdendir. Özellikle stres, histamin yayılmasını tetiklemektedir. Geçici kurdeşenler ise dar giysiler, enfeksiyonlar ve terlemeye bağlı cilt hasarları da hastalık nedenlerindendir. Çocuklarda akut ürtiker, farenjit, sinüzitten dolayı olabiliyor

Kurdeşen Belirtileri

Geçici kurdeşen hafif belirtilerle seyredip kısa bir süre sonra geçerken kronikleşmiş ürtiker devamlı belirtilere neden olur. Bunların başında cildin çoğu yerinde kırmızı tonlarında kabarcıklardır. Bu kabarcıkları şişliklerde takip eder. Aynı zamanda vücut yaydığı kimyasallara bağlı olarak aşırı kaşıntıya sebep olur. Ağızda, gözde, ağzın içinde, ellerde ve ayaklarda şişlik ve ağrı gözükebilir. Kabarcıklar gün içinde solarken vücudun başka yerlerinde tekrar ortaya çıkabilir. Kabarcıklar birkaç mm veya birkaç cm arasında değişebilmektedir. Lezyonlar her bölgede görülebilirken özellikle kalça, diz ve kemer bölgesi gibi bası yerlerinde görülme şansı fazladır. Hapşırma, göz sulanması, nefes darlığı gibi etkenlerde ürtiker hastalığında belirleyicisidir. Göz, burun ve akciğer belirtileri hastada bulunuyorsa, hastalığın solunum yoluyla girdiğini gösterir.

Kurdeşen Bulaşıcı Mı?

Şişlikler ve kızarlıklar kurdeşen bulaşıcı mıdır, diye düşündürse de aslında bulaşıcı değildir. Çünkü her kişi farklı semptomlarla ürtikere yakalanmaktadır.

Kurdeşen Nasıl Anlaşılır?

Teşhis, fiziksel muayene ve klinik araştırmalara göre konur. 1.5 ayı geçmiş kurdeşen hastaları için troid testi, alerji testi ve diğer nedenler için kan ve idrar testi alınabilir. Laboratuar testleriyle dışkıda parazit ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar öğrenilir. Kansızlığın ürtikerde etkili olduğu bilindiği için bununla ilgilide testler yapılır. Ayrıca deri döküntülerinden de fiziksel olarak teşhis edilebilmektedir. Buz küpü testi, sıcak banyo testi, egzersiz ve basınç testi de yapılabilecekler arasındadır.

Kurdeşen Tedavisi

Hastaların birçoğunda antihistaminikler tedavi için yeterli olmaktadır. Bu sayede histaminlerin getirdiği kaşıntı ve döküntüler azalmaktadır. Hastada aşırı uykusuzluk, stres çekiyorsa sakinleştirici içeren hazır ilaçlar alabilmektedir. Bu süreçte hastalığın nedeni öğrenilip, bunlardan kaçınılmalıdır. Ürtiker olan bölgenin hasar alması önlenmelidir. Sıcak su kullanarak tahriş edilmemelidir. Akut ürtiker için karbonatlı suyla yıkanmanın hafifletici etkileri belirlenmiştir. Alerji kurdeşende ağızdan alınan ilaçlar veya iğne etkili olabilmektedir. Stresten çıkan hastalık için hasta sakin kalmanın yollarını bulmalıdır.

Kurdeşen İlaçları

Sinirlerde bulunan H1 reseptörleri ürtikerin belirtilerinin belirleyicisidir. Antihismatinler ise tedavide başlıca ilaçlardandır. Diğer ilaçlar arasında, desloratadin, setirizin, bilastin, feksofenadin ve rupatadinin yer almaktadır. Sistemik steroidler hem akut hem de kronik ürtikerde kullanılmaktadır.

Kurdeşen Doğal Tedavi

Bitkisel yöntemlerle histamin seviyesini düşürmek kurdeşenin etkilerini azaltmaktadır. Özellikle maydanoz suyu oldukça etkilidir. Ayrıca beş litrelik suyu 300 gram zencefille su dolu küvete dökerek beklemeniz kaşıntıyı alacak ve sizi rahatlatacaktır. Fazla sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınarak kurdeşenin etkilerini azaltabilirsiniz. Kendi kendinize ilaç alımı yapmayınız. Soğanı yuvarlak olarak doğrayıp oluşan bölgeye uyguladığınızda ilk başta yaksa da antienflamatuvar özelliği sayesinde ağrıları dindirecektir.

Bir önceki yazımız pulmoner emboli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here