kurdeşen

Ürtiker (Kurdeşen) Nedenleri ve Tedavisi

Akut ürtikerlerin % 50’sinde neden bulunamayabilir. İlaçlar, gıdalar, gıda katkı maddeleri, sorumlu olabilir. Reaksiyon dakikalar içinde gelişir. İlaçlara karşı ortaya çıkan akut ürtikerde genellikle belirtiler ilaç alındıktan sonra 36 saat içinde görülür. En sık rastlanan ilaç antibiyotiklerdir. Gıdalara karşı gelişen akut ürtiker sıktır. Gıda alerjilerinde besin maddesi tek başına sorumlu olabilir veya ilave edilen baharatlar katkıda bulunabilirler.

Arı sokmaları, aşılar, kan ürünleri de akut ürtiker için tetikleyiciler arasında sayılır. Ürtiker belirtilerinin 6 haftadan fazla devam ettiği durumlara kronik ürtiker adı verilir. Ürtikerde deri belirtileri, vücudun her yerinde görülebilen kırmızı, sert kabarıklıklardır. Büyüklükleri çok değişkendir. Kabarıklıklar çoğunlukla kaşıntılıdır, kaşıntı geceleri artar. Dudaklar ve göz kapaklarında şiddetli şişlikler ortaya çıkar. Ürtikere kusma, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı, ishal, eklem ağrısı, baş dönmesi, bayılma gibi tüm vücudu etkileyen belirtiler de gözlenebilir.

Ürtiker (Kurdeşen) Teşhis ve Tedavisi 

Tüm ürtiker tiplerinde klinik tanı yöntemleri aynıdır. Eğer kırmızı, ödemli döküntüler görülemezse, hasta öyküsü tanıya yardım eder. Tam kan sayımı, hemogram, eritrosit sedimantasyon hızı, tiroid fonksiyon testleri, kan biyokimyası, kompleman düzeyleri, serum immunoglobulinleri, serum proteinleri ve elektroforez, otoantikorlar, total IgE ve RAST gibi ürtiker tanısında çeşitli testler uygulanabilmektedir.

Ürtiker (kurdeşen)Tedavisinde ilk sırayı H1 antihistaminikler almaktadır. Tedavi aşamasında ilaçlar ve kremler önerilmektedir. İlaçların devamlılığında hasta daha rahat bir duruma gelecektir. İlaçlar tamamen bittikten sonra hastalık tümüyle yok olmaz çok sıcak alanlarda bulunduğunuzda ya da alerjiye sebep olan besinlerden aşırı tükettiğinizde hastalık yeniden baş gösterir.

Bir önceki yazımız pulmoner emboli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here