Ülseratif Kolit

Ülseratif Kolit Neden Olur? Belirtileri Neler?

İltihablı bağırsak hastalıklarının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalık bulaşıcı değildir. Çevresel faktörler arasında sigara ve alkol tüketiminin etkilidir. Ayrıca aspirin, antibiyotik, doğum kontrol hapları hastalığın daha da şiddetlenmesine yol açar. Ülseratif kolit bulaşıcı değildir.

Ülseratif kolit hastalığı her yaş grubunu tutabilmesine rağmen, sıklıkla 16-40 yaş arasında görülür. Ülseratif kolit, diğer bir iltihabi bağırsak hastalığı Crohn hastalığına çok benzer özellikler gösterir. Fakat bu iki hastalığı birbirinden ayıran iki önemli özellik vardır. Ülseratif kolit hastalığı sadece kalın bağırsakta görülürken Crohn hastalığı ağızdan anüse kadar her bölgede oluşur.

Ülseratif kolit hastalığında sadece kalın bağırsağın kolon ve rektum içini örten yüzeysel tabaka hasta iken, Crohn hastalığında sadece yüzeysel tabakası değil, bağırsağın tüm katları hastadır. Kalın bağırsağın en önemli görevi bağırsak içindeki suyun kana geri emilimidir. Ülseratif kolit hastalığında suyun geri emilmesini sağlayan tabakada iltihap olması nedeni ile bu işlev gerçekleşmez. Böylece hastalığın en önemli bulgusu ishal gelişir.

Bu mukozal örtü tabakasındaki iltihap, doku zedelenmesine dolayısıyla ülserlere ve kanamaya neden olur. İshal, bağırsak hareketlerinde artışa ve karın ağrısına yol açar. Böylece hastalarda kanlı dışkılama, makattan kan gelmesi, dışkılama sırasında ağrı, ishal, karın ağrısı, kilo kaybı ve ateş gibi belirtiler meydana gelir.

Hastalığın aktif dönemlerinde hastalarda tüm vücutta kırgınlık, halsizlik, eklem ağrıları gibi belirtiler görülür. Hastalık bazen sindirim kanalı dışındaki bölgeleri de tutar. Sindirim kanalı dışında etkilenen organa göre bulgular ortaya çıkar. Örneğin deride cilt döküntüleri, eklemlerde şişkinlik, gözde kanlanma gibi bulgular hastalığın seyri sırasında kanlı ishal şikayetine eşlik eder. Hastalık, zaman zaman alevlenmeler ve sakin dönemler gösterir. Ömür boyu devam eden bir hastalıktır.

Ülseratif Kolit Hastalığının Teşhis ve Tedavisi

Ülseratif kolit tanısı öncelikle karın ağrısı ve kanlı ishal şikayeti olan kişilerde düşünülmelidir. Hastanın şikayetleri, bulgu ve belirtileri dikkatli bir fizik muayene ile değerlendirilir. En önemli tanı yöntemi doktorun hastayı değerlendirmesi ve muayenesidir. Hastalığın olduğu bölgeden örnek biyopsi alınır.

Bu inceleme ile iltihabi barsak hastalığı ile benzer belirti ve bulguları olan diğer etkenler saptanabilir. Ülseratif kolit hastalığı zaman zaman ani alevlenmeler, zaman zaman da sessiz dönemlerle seyretmektedir. Hastalık alevlendiği dönemde ciddi belirti ve bulgularla seyrederken, sessiz dönemlerde hasta normal yaşamını kolaylıkla sürdürebilmektedir.

Hastalığın etkeni tam olarak bilinmediği için hastalığın ne zaman alevleneceği ve buna neyin neden olduğu da bilinmemektedir. Ülseratif kolit tedavisinin amacı hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, iltihabi hasarı kontrol altına almak, karın ağrısı, ishal ve kanama şikayetlerini azaltmak, kanser gelişimini engellemektir. Ülseratif Kolit hastalığının kesin tedavisi olmadığı için hafif vakalarda sadece bulgulara yönelik tedaviler verilmektedir. Bazı durumlarda ise hastalığın etkilediği kalın bağırsağın tümünün ameliyat ile çıkarılması kesin bir çözüm olabilmektedir.

Bir sonraki yazımız bağırsak tıkanması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here