Ülseratif Kolit

Bir kalın bağırsak rahatsızlığı olan ülseratif kolit bağırsakların iltihaplanması sonucu ülser ve kanama meydana gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Bağırsağın son bölümünde hastalanmaya neden olan bu rahatsızlık kanamalı ve iltihaplı yaralar oluşturur. Rahatsızlık sürecinde kalın bağırsağın bir bölümü veya tamamı iltihap ile kaplanabilir. Mide ve kalın bağırsağı etkileyen bu hastalık, inflamatuvar bağırsak hastalıkları grubunda bulunmaktadır.

Ülseratif Kolit Neden Olur?

Hastalığın nedeni net olarak bilinmemekle birlikte uzmanların görüşlerine göre özellikle genetik faktörler ve çevresel faktörler etkili olmaktadır. Süreli ilaç kullanımı sağlamak, sık sık alkol ve sigara tüketmek de rahatsızlığa neden olabilir. Özellikle ailesinde bu rahatsızlık kullanan kişilerde genetik olarak yakalanma riski daha yüksek görülmektedir.

Doktor kontrolü olmadan aspirin, doğum kontrol hapları ve antibiyotikler kullanılması hastalığa yol açabilir. Stres ve hamilelik hastalığı tetikleyen nedenler arasında yer alırken, enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları da neden olarak gösterilebilir.

Ülseratif Kolit Tedavisi

Genellikle ülseratif kolit kanamalı ishal, makat akıntısı, iştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık, cilt döküntüleri, karın ağrısı ve ateş oluşturur. Bu belirtiler görüldüğünde teşhis için dışkı muayenesi, kolonoskopi ve kan testi uygulanabilir. Tanı sonrası tedavi için düzenli ve tekrarlayan yöntemler uygulanabilir. Doktor kontrolünde düzenlenen tedavide hastalığın seyrine ve şiddetine göre ilaçlar kullanılabilir. Ağız yoluyla veya makat yoluyla kullanılabilen bu ilaçlar yatan hastalarda damar yoluyla verilebilir. Hastalarda ilaç tedavi süresi yaklaşık olarak 3 ay süreyi geçmemelidir. Eğer, ilaç ile tedavi sağlanamazsa, cerrahi müdahale gerekebilir.

Ülseratif Kolit Ameliyatı

İlerleyen safhalarda ülseratif kolit ameliyatı en geçerli çözümü sağlayacaktır. Bu ameliyatlarda kimi zaman kısmen kimi zamansa tamamen kalın bağırsağın alınması gerekebilir. Tedavi sürecinde ilaçların yarıda kesilmesi ve doğru bir tedavi sağlanmaması ameliyata neden olabilir. Ameliyat genellikle yoğun kanama, bağırsak tıkanması, kolon kanseri varlığı, hastalığın kontrol edilememesi, ilaçların yan etki oluşturması gibi durumlarda tercih edilir. Ameliyat sürecinde hastaların kalın bağırsağının alınması sonrasında ince bağırsak üzerinden yapılan keseler makata bağlanır. Bu sayede hastanın boşaltım görevini bu keseler yardımıyla yapması sağlanır. Ameliyat sonrasında da bu kesenin başarılı bir şekilde kullanımı için uzun bir süreç ile tedavi sürdürülmektedir.

Ülseratif Kolit İlaçları

İlaç kullanımı ülseratif kolit rahatsızlığında kolon mukozasının inflamatuar aktivitesini engellemektir. Bu sayede bağışıklık sistemi baskılanarak, hastalık sessiz bir döneme çekilir.

Bu ilaçlar arasında;

  • Deltacortril veya Budenofalk Prednol gibi kortikosteroidler kullanılabilir. Kortikosteroidler, hastalığın aktif döneminde iltihapların azalmasını, ishal ve ateşin düşürülmesini sağlar.
  • Sulfasalazin olarak bilinen ilaçlar ise içeriğinde sufapiridin barındırır ve bazı hastalarda farklı yan etkiler gösterebilir.
  • Salofalk olarak adlandırılan ASA grubu ilaçlar, nadiren ishal ve baş ağrısı yapabilir.
  • Azathioprine tipi ilaçlar uzun dönemde hastalığın aktifliğini engellemek için kullanılır.
  • Metronidazol ve siprofloksasin gibi ilaçlar antibiyotik olarak tedavi amaçlı kullanılır. İlaçlar iltihapların kurutulması ve apselerin geçirilmesi için faydalıdır.

Ülseratif Kolit Diyeti

Bu rahatsızlıkta özel diyet uygulamak fayda sağlayabilir. Fakat genel olarak hastalığı tetikleyen ya da şiddetlendiren herhangi bir diyet bulunmamaktadır. Doktorlar tarafından önerilen şekilde daha yüksek protein ve kalorili besinler kullanılmalı ve tam bir denge oluşturulmalıdır. Yoğun ishal sıkıntılarına karşı daha çok çiğ meyve sebze tüketmeli ve konsantre meyve suları gibi yumuşatıcı besinler tercih edilmelidir. Özellikle kahve, çay, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Doktor tavsiyesine göre lifli gıdalar daha fazla tüketilebilir. Özellikle tedavi aşamasında iyileşme göstermeyen hastalarda genellikle süt ve sütlü gıdalar diyetten çıkarılarak Fayda sağlanabilmektedir.

Bir sonraki yazımız bağırsak tıkanması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here