uçuk

Uçuk Nedir?

Uçuk, vücudun birçok yerinde ortaya çıkabilen, Herpes Simplex virüsünün neden olduğu içi su dolu ufak şişlikler olarak kendini gösteren bir virüstür. Bulaşıcı tipteki bu virüsler, 2’ye ayrılır. HSV 1 adındaki ilk tür dudak ve ağız kenarlarında çıkarken, HSV 2 genital bölgede kendini göstermektedir. HSV 3 ise vücuttaki sinirlere yerleşerek Zona rahatsızlığına sebep olmaktadır. “Herpes Simplex” insana bir kez bulaştığında devamlı olarak kendini gösterebilir.

Uçuk Neden Olur?

Uçuk, en başta stres, aşırı yorgunluk ve vücuda alınan darbelerle ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ve çok yorulan bünyelerde de görünebilmektedir. Aşırı heyecan ve ateşli hastalıkların sebep olduğu virüslerde hastalığın nedenlerindendir. Sayılan sebepler dışında da ortaya çıkabilen uçuğun kesin teşhisi için uzmana başvurmak iyi olacaktır. En çok dudakta, burunda ve genital bölgede gözlenen hastalık, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin her insanda gözükebilir.

Uçuk Belirtileri

Çocuklarda ve yetişkinlerde dudak üzerinde ağrılı ve yanma şeklinde oluşan uçuk türü genellikle HSV-1 olarak gözlemlenmektedir. Ağız dışında kabarcık olarak da gözlemlenen uçuk,boğaz ağrısıyla birlikte de kendini gösterebilir. Renkleri ise genellikle sarı ve gri olmaktadır. Kabarcıkların oluşacağı bölge, gıdıklanma ve karıncalanma olarak kendini önceden hissettirmeye başlar.Daha sonra kızarıp, içi su dolu kabarıklar haline gelmeye başlar. İlerleyen dönemlerde ise bu kabarcıklar patlar. Daha sonra kabuklanarak iyileşme dönemine girer. Bebeklerde ve çocuklarda HSV-1 türü daha sık görülmektedir. Çocuklarda yüksek ateş, sıvı kaybı ve tükürük üretimi arttıysa mutlaka gözlem altına alınmalıdır.

Herpes Simplex Nasıl Bulaşır?

Herpes Simplex, oldukça bulaşıcı yapısı olan bir virüstür. Hasta kişinin kullandığı materyallerden bulaştığı için diğer bireylerin bunlara dikkat etmesi gerekir. Özellikle havlu, çatal, bardak gibi aynı eşyalardan kullanılması, virüsün bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Virüs bir kere bulaştığında bünyeye yerleştiği için, bağışıklık sisteminin zayıflatır ve stresli dönemlerde tekrar ortaya çıkabilir. Ayrıca makyaj çıkarılırken uçuğa değmemeye özen gösterin ve diş fırçaladığınızda fırçanızı iyice temizleyiniz.

Uçuk Tedavisi

Uçuk Tedavisi için geliştirilen antiviral ilaçlar tedavide oldukça etkilidir. Bunlar genellikle virüslerin çoğalmasını önleyen asiklovir etken maddesini içerirler. Tedavide bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de önem taşır. Vücut direncini arttıracak yani bağışıklık sisteminin güçlendirecek vitamin ve destekler virüsün baskılanmasını hızlandırır. Sık tekrarlayan ve enfekte bölgenin kolay iyileşmediği durumlarda lazer ve dondurarak tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. 

Genital Uçuk Nedir?

HSV-2 virüsünün etkili olduğu hastalık cinsel yolla bulaşmaktadır. Aynı ağızda ve dudakta ortaya çıkan içi su dolu kabarcıklar olarak tasvir edilebilir. Yapılan araştırmalara göre HSV-1 tip virüsünde etkili olduğu gözlemlense de bu pay büyük ölçüde HSV-2’ye aittir.

Genital Uçuk Belirtileri

Birçok hasta genital bölgede bu virüsü taşısa bile ağrıların az olması ve belirtilerinin hafif olmasıyla farkına varmazlar. Çoğu kişi ağrılı yaraların ve kabarcıkların virüs kaynaklı olduğunu bilmediğinde kendi haline iyileşmeye bırakabiliyorlar. Kas ağrısı ve halsizlik olarak kendini gösteren hastalık, genital akıntı ve lenf bezlerinde şişmeye neden olabilir. Enfeksiyonun kapılmasından itibaren bir haftada kendini gösteren HSV-2 acı ve kaşıntıyla kendini hissettirir. Bu kabarcıkların patlaması sonucunda idrar yapmakta da güçlük yaratabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here