uçuk

UÇUK NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Uçuğa neden olan “herpes simpleks” denilen virüslerdir. Herpes virüsleri; HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere 2 tiptir. HSV-1; genellikle dudakta, HSV-2 ise genital bölgede sorun oluşturur. Uçuk virüsleri bulaşıcıdır. Kişiye bir kez bulaşan herpes simpleks virüsü belirti vermeden vücutta kalabildiği gibi tekrar eden enfeksiyonlarla da ortaya çıkar.

Darbeler, enfeksiyon, adet dönemi, stres, yorgunluk, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile uçuk virüsü tekrar aktif hale gelir. Herpes simpleks kızarmış ve şişmiş halde içi su dolu kabarcıklar şeklindedir.

Uçuk deri ve mukozada her yerde ortaya çıkabilir. Ancak en çok; ağız, dudaklar, burun, kulaklar ve genital bölgede gözlenir. Uçuk virüsü kadın erkek yetişkin çocuk herkeste gözlenebilir. Hastaların çoğunda yaklaşık 6 saat önce yanma, batma, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtileri kızarıklık ve şişlik ve su dolu kabarcıkların oluşumu izler.

UÇUK TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Yeni oluşmuş su dolu kabarcık tabanından alınan örnek mikroskop altında incelenerek uçuk tanısı konulur. Kanda “herpes simpleks virüsüne karşı oluşan antikorların tespiti de yapılır. Ancak kanda bakılan bu değerler sadece kişinin herpes simpleks virüs ile daha önce karşılaşmış olup olmadığını gösterir. Uçuk tedavisi için ilaç kullanılır. Kullanılan ilaçlar; lokal olarak sürülebilen, ağızdan alınan ve enjekte edilen şekillerdedir. Genital bölgede çıkan uçuklar, rahim ağzı kanserine neden olan HPV ve Aids hastalığına neden olan HIV virüsünün ortaya çıkma riskini arttırabilir. Bu nedenle genital bölgedeki uçuklar mutlaka tedavi edilmelidir.

Genital bölge uçuklarının tedavisinde de yine ağızdan alınan güçlü ilaçlar ve lokal sürülebilen ilaçların kullanımı ile tedavi edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here