Kronik Trombositopenik Purpura Nedir?

Kronik trombositopenik purpura, kan pulcuklarına karşı oluşmuş otoantikorlar(bağışık sistemi hücresi) sonucu trombositlere aşırı ölümüne bağlı ortaya çıkan, deri, mukoza ve hatta organ kanamalarının görüldüğü, otoimmün bir kan hastalığıdır. Genellikle her yaşta görülmekle birlikte çocuk ve orta yaşlı insanlarda daha fazla rastlanır. Son yapılan taramalara göre kadınlarda; erkeklere oranla 3 – 4 kat fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Kronik trombositopenik purpura, kanama belirtilerinin çok sinsice başladığı iyileşmenin çok az olduğu bir hastalıktır. Çocuklarda iyileşme oranı daha fazla orandadır çünkü kemik iliği büyümesi hala sürmektedir. Yetişkinlerde iyileşme oranı maalesef azdır.

Kronik trombositopenik purpuranın belirtileri

  • Kırmızı deri lekeleri: Tıp’ta peteşi de denilen bu duruma, kılcal damarların çatlaması ve çatlaktan deriye kan akması neden olur. Genellikle ayaklarda ve eller de daha fazladır sebebi olarak en basit bir ağır kaldırma veya çok basit bir darbe sonucu kılcal damarların çatlaması ve deriye akacak kadar fazla kanamalarıdır. Normalde kanında yeterli trombosit olan kişilerde asla kılcal damar çatlamaları deri de leke yapacak kadar kanama yapmaz.
  • Aşırı adet kanaması: Bayan hastaları en fazla zorlayan belirtidir. Çünkü kanama ya çok fazladır ya da adet süresi aşırı fazla uzamıştır. Bu olaya menoraji de denmektedir ve her ay bayankronik trombositopenik purpura hastalarının kan nakli almalarına neden olmaktadır. Tek çözümü trombosit eksikliğini nakil ile gidermektir.
  • Kanlı idrar: Erkek hastalar da sürekli görülen bir belirtidir. İdrarda kan görülmesine çatlak damarlar, mesanede ki durmak bilmeyen sebepsiz kanamalar ve idrar yolundaki kanamalar neden olur. İlk başlarda görülen kanama miktarı sadece idrarı koyulaştıracak miktardır fakat ileri ki zamanlarda hastaya kan işediğini hissettirecek kadar renk görünümü farklılığı olabilir.
  • Diğer belirtiler: Diş eti kanamaları, karın içi kanama ve göz kanaması.

Kronik trombositopenik purpuranın tanısı

Tanı özel sedimentasyon, biyokimya ve anti-DNA testleri ile konur. Ayrıca doktor hastalığın akut mu kronik mi olduğuna karar vermek için kemik iliği biyopsisi isteyebilir.

Kronik trombositopenik purpuranın tedavisi

Cerrahi tedavi olarak dalak alınabilir. İlaç tedavisi olarak ise düzenli kan nakli uygulanır ve steroid ile immunoglobulin tedavisine başlanır.

Akdeniz anemisi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here