Tocilizumab, biyolojik tedaviler olarak bilinen yeni nesil ilaçlardan birisidir. Bağışıklık sistemindeki hücreler arasında sinyal iletiminde önemli rolü olan interlökin-6 isimli bir molekülü durdurarak etki gösterir. Başta romatoid artrit olmak üzere birçok romatolojik hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

İlaç ayda bir kez damardan uygulanarak verilir. Kimi hastada etkinin başlangıcı birkaç hafta olsa da çoğunlukla etkinlik 6-12 haftada gözlenir.

Nadiren de olsa ateş, titreme, kızarıklık, kaşıntı gibi değişken şiddette olabilen alerjik yan etkiler görülebilir.

Diğer biyolojik tedavilerde olduğu gibi enfeksiyon riskinde hafif bir artma görülür. Özellikle ülkemiz coğrafyasında tüberküloz ayrı bir sorundur. İlaç başlanmadan önce tüberküloz için tarama ve gerekli ise profilaksi, yani korunma tedavisi önerilmektedir.

Tedavi gününde, enfeksiyon ile ilişkili olabilecek ateş, öksürük, balgam gibi yakınmalar olduğunda ilaç uygulanmadan önce mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

İlaç kolesterol düzeylerini yükseltebilir. Bu nedenle tedavi esnasındaki rutin kontrollerde kolesterol düzeyleri de ölçülmeli ve gerektiğinde diyet veya kolesterol düşürücü ilaçlarla müdahale edilmelidir.

Beraberinde tedavi esnasında pıhtılaşma hücreleri ve/veya beyaz küre sayısında azalma, karaciğer enzimlerinde yükselme görülebilir. Bu açıdan doktorunuz takiplerde ilaç dozunu azaltma veya ilacı kesme gibi seçenekleri değerlendirecektir.

İlacın, diğer bir önemli yan etkisi de barsak delinmesidir. Özellikle divertikül denilen, barsak duvarında görülen keseciklerin iltihaplanması ve delinmesi çok nadiren de olsa bildirilmiştir. Bu nedenle karın ağrısı veya kanlı dışkılama olması durumunda derhal doktora bilgi verilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here