Tırnak batması

El ve ayak tırnaklarında sık rastlanan bir durum olan tırnak batması rahatsızlığı, acı veren bir durum olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık tırnağın keskin tarafının tırnağın derisine gömülmesi sonucu ortaya çıkar. Tırnağın, son bölümüne ya da yanındaki tarafa gelen deriye gömülmesi ağrılı ve acılı bir durum gösterirken, bazen iltihap gibi sorunlar da ortaya çıkarabilir. Özellikle iltihap durumu görüldüğünde mutlaka hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir ve bazen cerrahi müdahale bile uygulanabilir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Bu rahatsızlık, tırnağın uzama sürecinde tırnak yatağında bozulma ile karşılaşıldığında görülebilir. Yani tırnak yatağında sağa, sola veya aşağı doğru bir anatomik bozukluk oluştuğunda, tırnak uzarken yatakta bulunan et kısmına batar. Genellikle bu tip durumlarda tırnağın uzamasında şekil bozuklukları görülür.

Bu şekilde bir tırnak oluşumu ve tırnak eti fizyolojisi görüldüğünde, enfeksiyon oluşma ihtimali de yüksektir. Farklı bir durum olarak da tırnağın deriye baskı uygulaması nedeniyle de rahatsızlık oluşabilir. Özellikle genç ve yetişkin olmak üzere her bireyde görülebilen bu rahatsızlık, bebek ve çocuklarda çok sık olarak görülmez. Bilhassa kadınlara göre erkeklerde çok daha sık bir şekilde el veya ayak parmaklarında ve özellikle başparmaklarda yaşanabilir. Temel olarak belirli sebepler arasında ise

  • Tırnak mantarları,
  • Tırnak enfeksiyonları,
  • Yanlış tırnak kesimi,
  • Tırnakta ezilme,
  • Aşırı ayak terlemesi,
  • Topuklu veya sivri burun ayakkabıların uzun süre giyilmesi,
  • Ayak ve parmak deformasyonu ile et yanlış pedikür işlemleri neden olur.

Tırnak Batması Belirtileri

Genel olarak tırnak batması rahatsızlığı için ortaya çıkan belirtiler arasında yoğun bir acı, aşırı kızarıklık ve tırnak uç kısmında şişme görülebilir. Şişme ve kızarıklık ilk evrede görülürken, genellikle sonraki evrelerde iltihaplanma söz konusu olabilir. Tırnak ve parmak kısımlarında yüksek sıcaklık hissedilebilir, deri kaplaması oluşabilir ve deri formasyonunda bozukluk ortaya çıkabilir. Enfeksiyon rahatsızlıklarında yüksek ateş de ortaya çıkabilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Rahatsızlığın tedavi yöntemleri arasında özellikle 3TO Tel yöntemi bulunur. Bu yöntem ayak sağlığı bakım merkezlerinde uygulanabilir. Sorunlu tırnak özel titanyum teller ile askıya alınır, yukarı kaldırılır ve düzenli bir şekilde uzaması sağlanır. Tedavi yöntemi olarak doktor veya uzman önerisiyle ev ortamında sıcak suda bekletme, doğru ayak temizliği ve ayakkabı değişikliği yapılabilir.

Tırnak Batması Ameliyatı

Ev ortamında kısa sürede iyileşme sağlanamıyorsa ve özellikle enfeksiyon ile karşılaşılan tırnak batması durumlarında kesin çözüm için ameliyat yöntemine başvurulabilir. Doktorlar tarafından basit bir şekilde gerçekleştirilen bu cerrahi işlemlerde tırnağın çekilmesi gibi bir uygulama sağlanır. İltihap kemiğe ulaşmadan önce bu cerrahi yöntemle alınır ve gereken durumlarda tetanos aşısı uygulaması da yapılabilir. Tırnak çekilerek iltihaplı doku alındıktan sonra genellikle aynı bölgede tekrar rahatsızlık oluşma ihtimali düşüktür. Cerrahi operasyon sonrası iyi bir temizlik ve düzenli bakım ile rahatsızlık tamamen giderilebilir.

Bir önceki yazımız turner senderomu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here