Tetik parmak hastalığı

Tetik Parmak Hastalığı Neden Olur?

Tetik parmak hastalığının oluşumu tam olarak bilinmemektedir. Parmakları büken tendonlar avuç içerisinde özel makaraların içinden geçer. Bu makaraların kalınlaşıp daralması bu rahatsızlığa neden olur. Tendon, daralmış makarada sıkışır ve parmak bükülme hareketi sırasında takılır.

Zorlanma ile sıkışan tendon daralan kanaldan kurtulur ve parmak açılır. Bazen tam takılma ve parmak kilitlenmeleri de oluşur. Nedeni çoğu zaman saptanamaz. İlk belirtilerden biri başparmak ve parmak dibindeki acı olabilir. En yaygın belirti ise, etkilenen parmakla bükme veya uzatmaya teşebbüs edildiğinde meydana gelen ağrılı bir tıklamadır. Bu tutulma hissi, belli bir hareketsizlik sürecinden sonra daha da kötüleşir ve hareketle birlikte gevşer. Etkilenmiş olan parmak, durum kötüye gittikçe belli bir pozisyonda eğilmiş ya da uzanmış olarak kilitlenir.

Tetik Parmak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Önce avuç içinde ya da başparmak kaidesinde şüpheli ağrılar başlar. Tipik bulgusu, parmak kapatıldıktan sonra, açmaya yeltenildiği zaman parmağın takılması, açmak için daha fazla güç sarf edildiği zaman ise bir atma sesiyle birlikte “tık sesi” boşalarak açılmasıdır. Bu hastalığın tanısında röntgenin yeri yoktur.

Doktorunuz yaptığı muayene ile parmağı inceler, ele gelen şişlik, kitle, nodülleri tespit eder. Tedavi edilmezse tendon kopmasına kadar gidebilir. Tedavinin amacı şişliği indirmek ve yakalama hareketini sağlamaktır. Şişliği gidermeye yönelik antienflamatuar ilaç tedavisi, istirahat amaçlı parmak atelleri oluşturur. Eğer şikayetler gerilemez ise ikinci aşamada tendonun kalınlaşmış bölgesine lokal kortizon enjeksiyonu yapılır.

Bir öncek yazımız tırnak batması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here