Talesemi Belirtileri ve Nedenleri

Talasemi, hemoglobin hücrelerinin DNA yapısının değişmesi ve bozulması sonucu meydana gelir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasını sağlayan bir proteindir. Hemoglobinin bozulması ile oluşan talasemi (akdeniz anemisi), genden gene aktarılan bir hastalıktır.

Hemoglobinin yapısında meydana gelen bozulma nedeni ile, talasemi hastalarında normal yapılı hemoglobin üretimi bozulur ve kandaki kırmızı kan hücresi yıkımı artarak anemi meydana gelir.

Talasemi hastalığının birkaç türü bulunmaktadır. Talasemi türleri, bozulmaya uğramış olan hemoglobin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Mutasyona uğramış olan hemoglobin miktarı ne kadar çok ise, talasemi şiddeti de bir o kadar yüksektir.

Hemoglobin moleküllerini oluşturan alfa ve beta parçaları mutasyona uğrayarak, farklı türlerde talasemi meydana getirir. Bu durumda oluşacak talasemi çeşitlerinden biri alfa-talasemi ve diğer ise beta-talasemidir.

Halsizlik ve yorgunluk, güçsüzlük, soluk görünüm, kemiklerde biçim bozukluğu, yavaş büyüme, koyu idrar ve karında şişkinlik sık görülen belirtilerdir.

Talesemi Tedavisi

Hasta veya taşıyıcı olduğu bilinen ailelerde tarama sonucu veya kansızlık nedeniyle getirilen çocuklarda tanı konur. Taşıyıcı kişiler hafif kansızdır, demir tedavisinden yarar görmez. Tam kan sayımının iyi değerlendirilmesi ve hemoglobin elektroforezi yapılmasıyla tanı kolayca konur.

Hasta olanlarda ağır kansızlık vardır; anne, baba ve çocuğun tam kan sayımı, hemoglobin elektroforezi ve genetik tetkikleri yapılarak kesin tanı konur. Hafif talasemide genellikle bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Ağız yoluyla alınan deferasiroks (Exjade) isimli bir ilaç yardımıyla, kanda çok fazla oranda birikmiş olan demir çıkarılır. Şiddetli talasemi tedavisinde, hastaya sık sık kan nakli yapılmaktadır. Kemik iliği nakli olarak da bilinen bu yöntem ile şiddetli düzeydeki talasemi tedavi edilebilir. Bu tedavi için önce uygun bir donör bulmak gerekir.

İlgili yazımız: Anemi nedir belirtileri nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here