su çiçeği

Su çiçeği, varicella zoster adlı virüsünün sebep olduğu, vücutta ateş, yorgunluk, kaşıntılı ve kırmızı döküntülerle karakterize bulaşıcı bir hastalıktır.

Genellikle çoçukluk çağı hastalığı olarak bilinir. Ancak yetişkinlerde de görülebilir. Yaş ilerledikçe hastalık, daha ağır seyreder.

Su çiçeği neden olur?

Su çiçeğinin nedeni varicella zoster adlı virüstür. Bu virüsün vücuda girdikten sonra ortaya çıkış süresi yaklaşık 10- 21 gün aralığındadır.

Su çiçeği belirtileri nelerdir?

Hastalığın öncesinde hastada ateş, halsizlik ve kas ağrısı gibi belirtiler görülür. Ama hastalığın asıl belirtisi yüzde, saç derisinde, boyun kısmında, göbek ve en çok da sırt bölgesinde oluşan döküntülerdir. Bu döküntüler deriden kabarık, kırmızı, içi sıvı dolu ve kaşıntılıdır.

Hastalığın dördüncü gününden itibaren kaşıntılarda azalma, kabarcıklarda kabuklanma başlar ve solarak dökülür. Su çiçeğinin bulaşıcılık süresi, döküntüler çıkmadan birkaç gün önce başlar, döküntülerin tamamı kuruyuncaya kadar devam eder.

Su çiçeği aşısı yapılmış çocuklarda hastalık, daha hafif ve daha kısa sürede iyileşme gösterir.

Su çiçeği, hastanın şikayeti ve muayene sırasında kolayca teşhis edilir. Bunun yanında kesin teşhisi koymak ve benzer hastalıklardan ayırt edebilmek için kan testleri ve döküntüden alınan örneklerin incelemesi yapılabilir. 

Su çiçeği tedavisi nasıldır?

Su çiçeği geçiren çocuklar çoğunlukla yatak istirahati, sıvı takviyesi ve ateş kontrolü ile tedavi edilir. Hafif kaşıntılı hastalarda losyon, daha ağır olanlarda ise hap tedavisi uygulanabilir.

Ayrıca ateşi yüksek olan çocuklara ateş düşürücü şurup da verilebilir. Bunun yanında bakteri enfeksiyonu gelişmesini önlemek için günlük temizliğe dikkat edilmelidir.

su çiçeği aşısı ne zaman yapılır

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Su çiçeği aşısı 12-18 yaş arasında çocuklara bir doz olarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Yapılan son araştırmalara göre 13 aylık bebeklere yapılması doğru bulunmuştur. 13 aylık bebekken suçiçeği aşısı yaptırmamış ve 13 yaşına gelmiş ergenler ve yetişkinlereyse 2 doz halinde yapılır. Doz araları 4-8 hafta olmaktadır.

Su çiçeği aşısı hastalığa karşı neredeyse %90 oranında koruma sağlamaktadır. Yapılan aşı şiddetli suçiçeği vakalarının %95’ini önlemektedir. 20 yıl önce uygulanan aşının günümüzde de koruyuculuğu devam etmektedir.

%1-2 oranında çocuklar aşıya cevap verse de hafif biçimde suçiçeği görülme oranı vardır.

Su çiçeği Aşısını Kimler Yaptırmalı?

1 yaşını doldurmuş çocuklar (13 aylıkken önerilir)

Okula başlayacak çocuklara

Akut lösemiler, immün yetmezliği yaşayanlar

Kronik rahatsızlığı olanlar

Organ nakli olacak kişiler

Sağlık personelleri

Okul personelleri

Çocukluk dönemlerinde aşılanmamış yetişkinler

Gebelik planlayan kadınlar

Su çiçeği Aşısının Yan Etileri Nelerdir?

Son derece güvenilir olan su çiçeği aşısı uygulandıktan sonra bazı hafif yan etkileri olabilir.  Aşı uygulanan kişilerin %20’de aşı yerinde ağrı, şişlik, kızarıklık hafif şekilde görülebilir. Aşılanan kişilerin %3-5’lik kısmında yayılmayan döküntü ve nadir olarak görülen yaygın olan döküntüler ortaya çıkabilmekte. Görülen döküntülerin sayısı sıklıkla 2-5’tir yalnızca ciltte kabarık kırmızı döküntüler görülür ve döküntülerin içine bakıldığında sıvı dolu olmadığı görülür.

Aşıdan sonra gelişen döküntüler sıklıkla aşı uygulandıktan sonra 5-26 gün sonra meydana gelmektedir. Ayrıca ilk iki hafta içersinde gelişe döküntüler sıklıkla aşıdan kaynaklı değil, dışarıdan alınan su çiçeği virüsüne bağlı olarak gelişmektedir. Aşılamanın ardından ateş %15 oranda görülmekte olup çok nadiren 38,5 derecenin üzerine çıktığı gözlemlenmiş olup ciddi yan etki değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here