siyatik ağrısı

Son bel kemiği ile kuyruk sokumu arasından geçerek, kalçadan topuğa kadar uzanan sinire siyatik, bulunduğu yerlerde gelişen ağrılara ise siyatik (ağrısı) hastalığı denir. Siyatik ağrısı belin alt kısmında başlayıp, kalça, uyluk, diz ve baldır arkası boyunca tek taraflı olarak hissedilir.

Siyatik ağrısı neden olur?

Siyatik hastalığının nedeni, genelde omurgada meydana gelen sorunlar olarak gösterilir. Ancak siyatik hastalığının birçok nedeni vardır. Omurgadaki disklerin yerinden çıkması, kıkırdak dokudaki zararlar ve diz kapağında oluşan iltihaplanmalar siyatik hastalığına neden olur.

Ayrıca iç organlarla ilgili hastalıklar, sinir ilaçları, doğumdan gelen bazı rahatsızlıklar, omurganın alt kısımlarında meydana gelen kırık, çıkık ve zedelenmeler, leğen kemiklerinde veya bu bölgeye yakın organlarda hasarlanmalar, hatalı kırık çıkık düzeltme işlemleri, omurga tümörü, omurga enfeksiyonları, ağır kaldırma, uzun süre oturma, yaşlılık, obezite, bel fıtığı ve şeker hastalığı gibi sorunlar da siyatik hastalığının nedenleri arasındadır.

Siyatik ağrısı belirtileri nelerdir?

Siyatik hastalığının en sık görülen belirtisi, belin alt kısmında başlayıp kalça, uyluk, diz ve baldır arkası boyunca hissedilen ağrıdır. Burada oluşan ağrılar, ya devamlı hafif seyreden ya da arada bir gelen şiddetli ağrılar şeklindedir. Bunun yanında uyuşma, karıncalanma, bazı durumlarda güç kayıpları, bacakta çekilme, kasılma ve öksürünce oluşan ağrı da siyatik hastalığının belirtileri arasındadır.

Siyatik ağrısının teşhisi ve tedavisi

Siyatik hastalığının teşhisinde hastanının şikayetleri önemli bir yol göstericidir. Hastanın hikayesinin dinlenmesinin ardından bir sonraki adımı doktor muayenesi oluşturur. Muayene sırasında hastanın kas gücünü ve refleksleri test etmeye yönelik düz bacak kaldırma, bacak germe ve femoral sinir germe gibi egzersizler yaptırılır.

Yapılan fiziksel testler sonucunda bireyde siyatik hastalığının kesin teşhisini koymak ve bel fıtığı gibi diğer hastalıklardan ayırt edebilmek için spinal X-ışınları, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır.

Ayrıca kalça ve uyluk ağrısının bel fıtığına mı yoksa siyatik sinir sıkışmasına mı bağlı olduğunu ayırt edebilmek için elektromiyografi (EMG) testinden de faydalanılabilir.

Siyatik ağrısı tedavisi ve fizik tedavi

Hastalığın erken döneminin tedavisinde ağrı kesici ilaçlar ve B 12 vitamini kullanılırr. Ancak hastalığın ileri aşamalarında ise tedavi fizik tedavi (Siyatik egzersizleri) ile desteklenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here