siyatik ağrısı

Ağrı ile ilişkilendirilmiş bir hastalık olarak siyatik rahatsızlığı, vücuttaki en büyük sinir ile ilgili bir ağrı hastalığıdır. Aynı isimle adlandırılan sinirin ağrı oluşturması sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık, ilk aşamalarında yavaş yavaş ortaya çıkarken, sonradan artış gösteren bir yapıya sahiptir. Aynı ad ile adlandırılan bu sinir, salgı bölgesindeki sinir ağından çıkar ve kalçanın arkasından dizin arka bölümüne kadar ulaşır.

Dizin arka bölümünde iç veya dış olarak ikiye ayrıldıktan sonra ayaklara kadar uzanan bir yapı gösterir. Duyarlılık ve hareket ile ilgili olan bu sinir, kalçaya doğru yayılan bel ağrıları gösterir. Sonrasında bu ağrı sinir boyunca ilerleyerek bacağın arkasından kasıklara doğru yayılım gösterir.

Siyatik Ağrısı Neden Olur?

Birçok farklı faktöre göre gelişen siyatik ağrısı örnek olarak yaş ile ilgili bir durumda ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşlarda omurilikte değişiklikler oluşması, disklerin yerinden fırlaması, kemiklere darbe alınması yaygın nedenler arasındadır.

Vücudun aşırı kilo ile yüklenmesi yani obeziteye maruz kalınması, omurga üzerinde stresi artırır ve hastalığı tetikleyen spinal değişiklikler oluşturur.

Gerçekleştirdiğiniz mesleğe göre sürekli aynı pozisyonda oturmak, sırtınızı sık sık döndürmek ve ağır taşımak hastalığa sebep olabilir.

Diyabet gibi vücudun metabolizmasını etkileyen durumlar sinirlerde hasara yol açabilir. Genellikle hastaların yüzde 10’u gibi bir kısmında sırt ağrısı bulunduğunda, bel ağrısı çok daha yüksek oranlara ulaşmaktadır. Bazı kişisel ve mesleki risk faktörleri de görülebilmektedir. Hastalığın cinsiyet genetik veya fiziksel yapı ile arasında ilişki çok nadir görülmektedir.

Siyatik Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Genellikle siyatik ağrısı hafif olarak görüldüğünde, zamanla kendiliğinden kaybolabilir. Hastalar kendi kendilerine bakım önlemleri alarak, bu belirtileri hafifletebilir ve ağrılardan kısa sürede kurtulabilir. Fakat bu ağrılar uzun bir süre alıyorsa, özellikle bir haftayı geçiyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sırt ve bacakta şiddetli ağrılar ve kas güçsüzlükleri görüldüğünde, doktor muayenesi önemlidir.

Özellikle rahatsızlık çok önemli kazalar sonrasında ortay çıktığında ve bağırsaklarınızı ya da mesanenizi tutmakta dahi zorlanıyorsanız, mutlaka doktor muayenesi gereklidir. Genel olarak görülen ağrılar kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kimi zaman 1-1,5 ay gibi süre de alabilir.

Siyatik Belirtileri

Yapılan incelemelerde siyatik ağrısı rahatsızlığında bazı belirtiler ve bulgular elde edilmiştir. Örneğin, kalçadan topuğa doğru ilerleyen bir ağrı hissediliyorsa ya da belden ayağa kadar inen bir ağrı görünüyorsa, hastalığa işaret edebilmektedir. Hastalığın genel belirtileri arasında üst bacakta sürekli ağrı yaşanması, kalçalarını uyuşması, kasların güçsüzleşmesi gibi belirtiler bulunur. Bazı hastalarda sertleşme sorunları, kramplar yaşanması, hissizlik durumu veya karıncalanma gibi hisler yaşanması görülebilir. Fakat arka kalçadan alt bacağa doğru yayılan ağrı en önemli belirtilerden birisidir. Bel ağrısı ve yayılan ağrılar önemli belirtiler olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalça veya bel bölümünden bacaklara doğru ilerleyen şekilde görülen siyatik ağrısı için öncelikle teşhis konulması gerekir. Kişiden kişiye değişen ve farklı nedenleri bulunan bu hastalıkta teşhis için doktor rahatsızlığın hikayesini dilemelidir. Yaşanan yaralanmalar, kazalar, fiziksel aktiviteler ve meslek hikayeleri dinlendikten sonra kas gücü ve refleksler test edilmelidir. Ayrıca saptama yöntemleri arasında MR, bilgisayarlı tomografi ve farklı röntgen çalışmaları bulunur.

Hastalık ile ilgili teşhis konulduktan sonra tedavi aşamaları için ilk olarak fizik tedavi uygulanır. Doktor tarafından belirlenen fizik tedavi süresi sonrasında ilaç tedavisi uygulanabilir. Ayrıca fizik tedavi ile birlikte hidroterapi ve ışınsal terapi ile masaj seansları uygulanabilir. En önemli aşamalardan birisi yatak istirahati ve doğru şekilde hareket etme egzersizleri bulunur. Alternatif tedavi yöntemleri olarak akupunktur, B vitamini kompleksleri, ultrason, şiroterapi ve epidural steroid enjekte uygulanabilir.

Siyatik İlaçları

Kısa süreli ve genel bir şekilde yaşanan siyatik ağrısı sonrasında genellikle parasetamol ilaçlar kullanılması doktorlar tarafından önerilmektedir. Tedavi sürecinde doktorlar tarafından B1 ve B2 vitaminleri enjeksiyon yoluyla uygulanır. Anlık ağrıların giderilmesi için kas gevşetici tabletler ve anti-inflamatuvar ilaçlar verilebilir. İlerleyen düzeydeki ağrılar için narkotik ilaçlar uygulanabilir ve enjeksiyon türü ilaçlar ile tedavi yöntemine gidilebilir. Bu ilaçların kullanılması sırasında ortaya çıkabilecek mide rahatsızlıkları veya tansiyon gibi yan etkilere karşı da doktorlar ek ilaçlarla programlar sağlayabilir. İlaçlar mutlaka doktor kontrolünde ve tavsiyeler ile reçeteli şekilde kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here