sıtma

SITMA NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Sıtmanın nedeni, plazmodium adı verilen, tek hücreli ve hücre içi parazitlerdir. Bu parazitin, vivax, malariae, falsiparum ve ovale olmak üzere dört ayrı türü vardır. Vivax, üç günde bir nöbet veren, Türkiye’de görülen ve ölüm riski en az olan türüdür.

Malriae dört günde bir nöbet veren parazit tipidir. Falsiparum’da nöbetler belirgin değildir ve en ölümcül olan türdür. Daha çok Afrika, Uzakdoğu ve Güney Amerika gibi sıcak, nemli bölgelerde görülür. Ovale ise yıllarca sessiz kalabilen, ölümcül olmayan parazit çeşididir. Sıtma hastalığının belirtileri sivrisineğin sokmasından sonra ortalama 10-15 gün içinde ortaya çıkar.

Vivax, ovale ve malariae enfeksiyonlarında belirtiler, falsiparuma kıyasla çok daha hafif seyreder. Hastalığın belirtileri türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak bireyde ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas güçsüzlüğü, kas ağrısı ve kırgınlık gibi belirtiler görülür.

SITMA TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Sıtmanın belirtileri çoğu hastalıkla benzerlik gösterdiği için laboratuvar incelemeleri teşhis için çok önemlidir. Sıtmanın kesin teşhisi, periferik yayma adı verilen laboratuvar testiyle konulur.

Bu test, hastadan alınan kanın lam denilen cam laboratuvar malzemesine yayılması sonrası boyanmasının ardından mikroskop altında gözle değerlendirilmesiyle yapılır. Sıtma teşhisi konulan hastalar, hastane ortamında yaklaşık 2-3 hafta sürede tedavi edilirler. Tedavi şekli, sıtmaya neden olan parazitin türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle tedavide klorokin ve primakin gibi ilaçlar tercih edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here