sistit

Mesane adı verilen idrar torbasında iltihap oluşması durumu sistit olarak adlandırılır. Yaygın ismi ile halk arasında idrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinen bu bakteriyel kaynaklı enfeksiyon, idrar yaparken yanma hissi, idrarın damla damla gelmesi gibi problemler oluşturur. Ciddiye alınması gereken bir hastalık olmakla birlikte tedavi edilmediğinde, böbreklere yayılabilir ve mesanede kalıcı bir hasar oluşturabilir.

Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık kadınlarda daha sık görülür. Uzmanların belirttiği noktaya göre kadınlarda her 5 kişiden birinde en az bir defa bu rahatsızlık görülebilir. Özellikle 20 ile 40 yaş arası kadınlarda görülen bu rahatsızlık, kız çocuklarında da görülürken, erkeklerde farklı etkiler gösterir. Erkeklerde böbrek taşları, prostat büyümesi, idrar yolunda daralma ve 50 yaşını aşmış olma durumu gibi noktalar hastalık riskini arttırabilir.

Kadınlarda daha fazla görünmesi ise üretra adı verilen idrar yolu kısalığından kaynaklanır. Kadın anatomisinin sebep olduğu bu rahatsızlık, tuvalet temizliğine daha fazla özen gösterilmesi gereken bir durum olduğunu ortaya çıkarır. Kadınlarda tuvalet temizliği arkadan öne doğru yapıldığında ve cinsel ilişkide vajen florasının idrar torbasına getirilmesinde bu hastalık oluşabilir.

Sistit Neden Olur?

Genellikle e.coli adı verilen bakterinin oluşturduğu sistit enfeksiyonu bakterinin bağırsak duvarına yapışması ile hızlı bir yayılım göstermesinden dolayı oluşur. Bu bakteri, mide bağırsak yolunda bulunurken, mesane duvarına yapışır ve yayılım gösterir. Sonrasında ise mesanede ve çok ilerleyen evrelerde böbreklerde iltihaplanma oluşturur. Bulaşma nedenleri arasında genital temizliğe önem gösterilmemesi ve cinsel yolda yanlış işlemler tercih edilmesi bulunabilir. Yanlış tuvalet temizliği yapılması, idrarı çok uzun süre tutmak ve menopoz döneminde düşük östrojen seviyesi nedenler arasında gösterilebilir.

Uzun süre idrar tutma sonrasında idrar kesesi sarkarak iltihap oluşturabilir. Şeker hastalığı, kanser ve yanlış kimyasal kullanılması neden olabilir. Seçilen yanlış iç çamaşırları, sabunlar ve parfümler kadınlarda neden olarak gösterilebilir.

Sistit Belirtileri

Genel olarak görülen sistit belirtileri arasında öncelikle idrar yapma sırasında yanma oluşması bulunur. Hastalarda sıklıkla idrar ihtiyacı oluşur ve az miktarda idrara çıkılır. İdrar sırasında kanama görülebilir ve acil idrar ihtiyacı hissedilebilir. Mesanede ağrı görülebilir ve idrar çok keskin bir kokuya sahip olarak, bulanık bir görüntü gösterebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşabilir. Sık sık yorgunluk hissedilir. Göbek ve kasıkta ağrılar oluşabilir. Ayrıca ateş ve terleme gibi belirtiler de görülebilir.

Sistit Nasıl Geçer?

Sayılan tüm nedenler ve belirtiler ile ortaya çıkan sistit rahatsızlığı genellikle antibiyotik tedavisi ile geçirilebilmektedir. Enfeksiyon yoluyla oluşan hastalıklarda ilaç tedavisi yeterli olabilmektedir. Ancak farklı nedenlerden dolayı ortaya çıktığında ise geniş kapsamlı bir muayene ile tedavi yöntemi belirlenebilir. Örneğin, şeker rahatsızlığı veya menopoz gibi rahatsızlıklar dolayısıyla ortaya çıktığında, bu rahatsızlıklara da müdahale edilmesi önemlidir. Tedavi süreci her kişiye göre değişen bir durum gösterir. Bazen tek kullanımlık antibiyotik kullanımı bazen 7 günlük antibiyotik programları uygulanması gerekebilir. İltihap şiddetine göre de tedavi süresi daha fazla uzayabilir. Tedavi sürecinde bol sıvı tüketilmesi, idrar yaparken dik oturulması, uzun süre idrarın tutulmaması ve cinsel ilişki sonrasında hemen idrar yapılması gerekir.

Sistit İlaçları

İlaç tedavisi ile sistit hastalığına çare bulunmak istendiğinde, pratik olarak ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Reçetesiz parasetamol ve ibuprofen ilaçları tercih edilebilir. Tedavide antibiyotik ilaçlar önemli bir yere sahiptir.

Bu antibiyotik ilaçlar arasında nitrofurantoin, amoksisilin veya siprofloksasin gibi örnekler bulunmaktadır. Çok nadir bir şekilde bu ilaçlar kaşıntı, ishal ve kızarıklık gibi yan etkiler gösterebilir.

Sistit Cinsel İlişki

Özellikle kadınlar için cinsel ilişki yoluyla sistit bulaşıcı mı konusu sıklıkla merak edilmektedir. Bu konuda uzmanların belirttiği noktalara göre cinsel ilişki sonrasında rahatsızlık yaşanıyorsa, her ilişkiden sonra belirli bir süre geçirilmesi ile antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Doktor tavsiyesi ve görüşleri ile uygulanacak bu programda ilişki sonrasındaki 2 saat içerisinde tek dozluk bir antibiyotik kullanılması önerilebilir. Eğer, iltihap oluşma durumunu cinsel ilişki ile bir ilgisi bulunmuyorsa, 6 ay boyunca uygulanacak bir deneme süresi programı sağlanabilir. Bu deneme süresi boyunca alçak dozda bir antibiyotik kullanılması önerilebilir. Ayrıca mutlaka cinsel ilişki sonrasında hızlı bir şekilde tuvalet ihtiyacı karşılanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here