sistit

Sistit, bir enfeksiyon sonucunda idrar kesesinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Kadınlarda idrar kanalı mesafesi erkeklere göre daha kısa olduğu için bakterilerin idrar kesesine ulaşması daha kolaydır. Bu sebeple kadınlarda daha çok görülen bir hastalıktır.

Sistit neden olur?

Kadınlarda idrar kanalı mesafesi erkeklere göre daha kısa olduğu için bakterilerin idrar kesesine ulaşması daha kolaydır. Bu sebeple kadınlarda daha çok görülen bir hastalıktır.

Sistitin en büyük nedenlerinden biri bağırsakta bulunan koli basili adlı bakteridir. Bağırsak florasından idrar kesesine bulaşmasıyla meydana gelir. Ayrıca genital bölgenin hijyenine dikkat etmemek, sık cinsel ilişkiye girmek, idrarın tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar ve prostat hastalıkları da sistite neden olan etkenlerdir.

Sistit hastalığı belirtileri nelerdir?

Enfeksiyona sebep olan bakterinin alınmasından birkaç gün sonra hastada bazı şikayetler başlar. Özellikle idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrar yaparken mesanenin tam boşalmadığını hissetme ve sıkışma hissi gibi belirtiler oluşur.

Şiddetli hastalık tablosunda ise idrar kaçırma, kasıklarda ağrı, idrar renginde koyulaşma ve cinsel ilişki esnasında ağrı gibi belirtiler görülebilir.

Hastalığın teşhisinde, hastanın şikayetleri önemli bir yol göstericidir. Bu şikayetlerden hareketle idrar testi ve kültürü yapılarak sistitin teşhisi kolayca koyulabilir. Ayrıca bazı durumlarda teşhis için ultrasonografi, röntgen filmi ve idrar yolundan mesaneye girilerek, idrar yollarının görüntülenmesini sağlayan sistoskopi gibi yöntemlerden de yararlanılabilir.

Sistit tedavisi nasıldır?

Şiddetli olmayan hastalarda tek doz ilaçlarla veya günde yakşalık 2 litre su içilerek tedavi edilir. Şiddetli sistit hastalarına ise çoğunlukla üç ya da beş günlük antibiyotik tedavisi uygulanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here