siroz

Siroz, çeşitli hastalıklar ve nedenler sonucunda karaciğer hücrelerinin ve dokusunun kalıcı olarak bozulması ve karaciğerin iş göremez hale gelmesidir.

Siroz neden olur?

Karaciğerde oluşan hasarlar sonucunda, karaciğerin yapısı bozulur ve giderek artan bir yara dokusu oluşur. Karaciğer hasarına tepki olarak oluşan siroz ilerdikçe daha fazla yara dokusu meydana gelir ve karaciğerin işlevini yerine getirmesini zorlaştırır.

Siroz hastalığının birçok farklı nedeni vardır. Ancak sirozun başlıca nedenleri; karaciğere yerleşerek enfeksiyona sebep olan hepatit B ve hepatit C virüsleri, uzun süreli alkol tüketimi ve karaciğer yağlanmasıdır.

Bunun yanında hemokromatozis, kistik fibroz ve wilson hastalığı gibi kalıtsal rahatsızlıklar, diyabet, obezite, kalp hastalıkları, safra taşı, safra kanalı ve safra kesesi tümörleri, safra kanalı tıkanmaları ve parazitleri, safra taşı cerrahileri, pankreatit ve aşırı A vitamini kullanımı gibi etkenler de sirozun nedenleri arasındadır.

Sirozun belirtileri nelerdir?

Hastalığın erken döneminde halsizlik, iştah kaybı, mide bulantısı, kilo kaybı, bacaklarda şişme, ciltte kaşıntı, deri ve göz aklarında sarı renk değişikliği (sarılık) ve anemi gibi belirtiler oluşur.

İleri evrelerinde ise kaslarda zayıflama, ciltte kılcal damarların belirginleşmesi, kolay kanama, kolay morarma, karında sıvı birikmesi, unutkanlık, dalgınlık, avuç içlerinde kızarıklık, erkeklerde meme büyümesi, kadınlarda adet düzensizliği ve anormal vajinal kanamalar gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Geç evrelerinde hastada kan kusma veya dışkının siyah renk olması gibi semptomlarla da karşılaşılabilir.

Sirozun evreleri nelerdir?

Sirozun erken evresinde genellikle hastada şikayet oluşmadığı için hastalık, rutin yapılan kan tetkiki ve muayene sırasında tespit edilir. Muayene bulguları ve kan testi sonucunda sirozdan şüphelenilen hastada kesin teşhisi koymak için karaciğer fonksiyon testi, böbrek fonksiyon testi ve hepatit virüsleri varlığı için çeşitli laboratuvar testleri yapılır.

Ayrıca karaciğer sertleşmesini ve katılaşmasını tespit etmek için ultrason, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılır. Bunun yanında karaciğer hasarının şiddetini, kapsamını ve nedenini belirlemek için hastaya biyopsi de yapılabilir.

Siroz tedavisi 

Siroz, geri dönüşümü olmayan bir hastalıktır. Bu sebeple tedavinin amacı, karaciğerdeki bozulmayı ve hastalığın ilerlemesini durdurmaktır. Siroz tedavisi karaciğer hasarının durumuna ve nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Sirozun erken evresinde hastalar hepatit virüslerini, sirozun diğer nedenlerini ve semptomlarını kontrol eden ilaçlar yardımıyla tedavi edilirken, orta ve ileri derecede siroz hastaları için ise tek tedavi yöntemi karaciğer naklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here