sinüzit

Yüz kemikleri arasında bulunan boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık sinüzit olarak adlandırılır. Burun çevresindeki kemiklerin içerisinde sinüs adı verilen boşluklar bulunur. Bu boşluklar 4 farklı çeşide ayrılır. Yanakta bulunan maksiller sinüsler, alında bulunan frontal sinüsler, göz aralarında bulunan ön-arka etmoid sinüsler ve geniz bölgesinde bulunan sfenoid sinüsler olarak bilinirler. İnsanlarda 22-24 yaş aralığına kadar gelişen bu sinüsler bu yaşlarda son şeklini alarak oturur.

Bu boşluklar burun sisteminin bir parçası olarak yaklaşık günde yarım litre mukus salgılarlar. Mukus, vücutta burun örüntüsünün korunmasını ve havanın temizlenmesini sağlar. Tekrar boğaza sürülen mukus yutulur ve mide asidi bu parçacıkları ve bakterileri parçalar. Bu mekanizma vücudun normal bir fonksiyonu olmasına rağmen sinüslerin etrafında yerleşmiş olan mukoza iltihaplandığında sinüs iltihabı olarak bilinen bu hastalık ortaya çıkar.

Sinüzit Neden Olur?

Birçok farklı nedenden dolayı sinüzit rahatsızlığı oluşabilirken genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları en sık görülen nedenlerdendir. Nazal bölgedeki mukoza viral enfeksiyon nedeni ile sinüs boşalma kanallarında tıkanma oluşturur. Daha sonrasında yeniden bir bakteriyel çoğalma görüldüğünde rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Farklı nedenler arasında;

 • Alerjilerden dolayı mukoza ödemi oluşması
 • Burun deformasyonları
 • Burun etinde büyüme görülmesi
 • Çocuklarda büyümüş geniz etleri
 • Basınç değişiklikleri hastalığa neden olabilir.

Rahatsızlık yaşam kalitesini çok yüksek derecede bozar. Hem psikolojik hem de fizyolojik etkileri bulunan bu rahatsızlık günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. Genel bir kanı olarak insanlar tarafından düşünülen saçların ıslak olması veya duştan sonra saçın kurutulmaması ise kişiden kişiye ve metabolizma yapılarına göre değişebilen bir neden olabilir.

Sinüzit Bulaşır Mı?

Bir solunum yolu rahatsızlığı olan sinüzit hastalığı diğer solunum yolu hastalıkları gibi bulaşıcı bir hastalık değildir. Temel olarak bulaşma etkisi şu şekilde görülür ki sinüs iltihabı bulaşıcı olmasa da başkasından bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonu bu hastalığı ortaya çıkarabilir.

Sinüzit Çeşitleri

Genellikle sinüzit rahatsızlığında çeşitler hastalık süresine göre sınıflandırılabilir. Bu noktada sınıflandırma gerçekleştirilirken, ana faktörler olarak sinüslerin burun boşalma kanallarını tıkaması, taşıma sisteminin bozulması ya da mukus kıvamının değişmesi hastalık türlerini etkiler. Bu faktörlerin hangilerinin bulunduğuna bağlı olan şekilde mukus içerisinde bakteri çoğalması ile rahatsızlık oluşur.

Hastalığın bu türleri arasında;

 • Akut olarak bilinen türde 4 haftadan kısa süren bir enflamasyon bulunur.
 • Subakut olarak bilinen türde ise 4 haftadan 3 aya kadar süren bir etki oluşabilir.
 • Kronik olarak bilinen rahatsızlık ise 3 aydan daha uzun süren enflamasyon ile görülür.
 • Ayrıca tekrarlayan akut çeşidi ve kronik türün akut alevlenmesi gibi durumlarda bulunmaktadır.

Sinüzit Belirtileri

Kişiden kişiye göre gelişebilen sinüzit belirtileri arasında ağrı, en düşük görülen belirtilerdendir. Birçok kişi başında ve yüzünde ağrı olduğunda, rahatsızlığın oluştuğunu düşünür. Ancak daha çok genel görülen sinüzit belirtileri arasında ise burunda tıkanıklık oluşması, ses bozulması ve burun akıntısı bulunmaktadır.

Ayrıca sayılabilecek birçok farklı belirti arasında;

 • Uzun süreli baş ağrıları
 • Göz çevrelerinde basınç oluşması
 • Koyu kıvamlı sarı-yeşil arası burun akıntısı
 • Sabaha karşı inatçı öksürükler
 • 2 haftaya yakın soğuk algınlığı
 • Ateş yükselmesi
 • Horlama ve burun tıkanıklığı
 • Geniz akıntıları
 • Nefesin kokması
 • Midenin bulanması
 • Davranış değişiklikleri yer almaktadır.

Sinüzit Nasıl Anlaşılır?

Günümüz tıbbi yöntemleri ile sinüzit tanısı için hastada sayıdan belirtilerin bulunması ve doktor muayenesi yapılması gerekir. Klinik muayene gerçekleştirildikten sonra gerekirse endoskopi ve radyolojik incelemeler yapılabilir. Anterior rinoskopi veya nazal endoskopi işlemi uygulanabilir. Bu muayene işlemlerinin genellikle kulak-burun-boğaz uzmanları tarafından yapılması yeterli olacaktır. Akut rahatsızlık tanısı elde edilmesi için konvansiyonel sinüs grafisi gerekmez. Fakat kronik şekilde görülen rahatsızlıklarda bilgisayarlı tomografi ile tanı koyulabilir. Hatta farklı komplikasyonlar düşünüldüğünde, ileri bulgular için manyetik rezonans(MR) gerekebilir. Muayene aşamaları sonrasında doktorlar sonuçlara bağlı olarak hastalığın teşhisini koyabilirler.

Sinüzit Nasıl Geçer?

Teşhis aşaması geçildikten sonra sinüzit nasıl geçer konusunda tedavi aşamalarına geçiş yapılması gerekir. Doğru tedavi edilmediği noktada farenjit, gastrit ve beyin apsesi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Rahatsızlıkta sinüzit nasıl geçer konusunda eğer, akut rahatsızlık ile karşılaşılıyorsa, öncelikle antibiyotik tedavisi ile çözüm elde edilmeye çalışılır. Akut rahatsızlıklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmak için sık bir şekilde burun temizliği uygulanması, su tüketiminin arttırılması, ateş düşürücü ilaçlar kullanılması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Kronik evreye doğru ilerleyen rahatsızlıklarda antibiyotik tedavisi 7 günden uzun sürmesine rağmen iyileşme görünmüyorsa, farklı semptomlar ortaya çıkabilir. Bu konuda ilerleyen tetkikler uygulanması ile birlikte kronik rahatsızlık tanısı olabilir. Rahatsızlık kronik bir evreye ulaştığında ilaç tedavi yeterli olmadığı zamanlarda ameliyat dahi gündeme gelebilmektedir. Temel olarak uygulanması gereken tedaviler hastalık çeşidine göre değişiklik gösterir.

Sinüzit Ameliyatı

Kronik evreye ulaşmış bir sinüzit tedavi edilmediğinde, daha büyük sorunlara yol açabileceği için ameliyat uygulanması gerekebilir. Endoskopik sinüs cerrahisi yönteminde; hastaların sinüs kanallarını tıkayan polipler ve anatomik bozukluklar düzeltilir. Komplikasyon oluşmaması için özenli bir şekilde yapılan bu ameliyat uzun süreli bir tedavi sağlar.

Diğer yöntem balon sinoplasti cerrahi ise güncel olarak uygulanmaktadır. Yüz, alın ve deniz bölgesinde yer alan sinüslerde doktor tarafından uygun görüldüğünde uygulanan bu işlem, aynı gün taburcu olma şansı tanır. Hastada anatomik yapı da bozulma oluşmaz. Burun dokusuna zarar vermeyen, kanama oluşturmayan ve tampon dahi gerektirmeyen bu ameliyat sinüs tedavisinde kapalı delikleri balon ile açma yöntemini içermektedir. Fakat 17 yaşından küçüklere uygulanamaz.

Sinüzit İlaçları

Temel olarak akut sinüzit rahatsızlığı gibi durumlarda tedavi yöntemi ile kullanılan ilaçlar; antibiyotikler, ateş düşürücüler, kısmen ağrı kesiciler ve enflamasyon iyileştirme amaçlı topikal steroid spreyler tercih edilmektedir. Doktor muayenesi gerçekleştirilmesi ardından hastalığın türüne ve hangi evrede bulunduğuna göre bu ilaçlar önerilecektir. Doğal olarak tuzlu su gibi pratik yöntemlerde kullanılabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here