sinüzit

Burun boşluğuna açılan ve içleri havayla dolu kemik boşlukları olan ‘parazanal sinüslerin” viral, alerjik veya bakteriyel nedenlerle iltihaplanmasına sinüzit adı verilir.

Sinüzit neden olur?

Sinüslerin havalanmasını ve içinde oluşan mukusun boşalmasına sağlayan ostium kanallarının herhangi bir nedenle tıkanması ve tıkanma sonucu burada biriken salgı içerisinde mikroorganizmaların çoğalması sinüzit oluşumuna neden olur.

Ayrıca burun içi eğrilikler, burun eti büyümeleri, HIV enfeksiyonu, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi etkenler de sinüzitin nedenleri arasındadır.

Sinüzitin, akut ve kronik olmak üzere iki çeşiti vardır. Akut sinüzit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının veya virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Hastalıkta 10 gün ile 12 hafta arasında süren belirtiler görülür.

Akut sinüzit belirtileri nelerdir?

Burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerin etrafında ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı ve kötü ağız kokusudur. 

Kronik sinüzit belirtileri nelerdir?

Şikayetlerin 12 haftadan uzun sürmesi hastalığın kronik hale geldiği şeklinde yorumlanır. Belirtileri ise kendisini koyu burun akıntısına ek olarak geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük şeklinde gösterir.

Akut sinüzitte muayene sırasında burun içindeki iltihaplaşmaya ve akıntı karakterine bakılarak teşhis konulurken, kronik sinüzitte ise hasta muayenesinin ardından endoskop denilen özel ışık sistemleri ve bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerden de yararlanılır.

Akut ve kronik sinüzit tedavisi 

Sinüzit hastalığının tedavisi de türüne göre değişiklik gösterir. Akut sinüzit, antibiyotiklerle, burun etini ve burun hava kanallarını açan ilaçlarla kolay bir şekilde tedavi edilir.

Kronik sinüzitte ise başlangıçta ilaç tedavileri tercih edilebilir. Ancak genellikle hastalığın tedavisinde ameliyat gerekir.

Ayrıca son zamanlarda balon sinüsoplasti adı verilen tedavi yöntemiyle de sinüslerin kapalı olan deliğinin açılması veya genişletilmesi sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here