Siklosporin temel olarak organ nakillerinde kullanılan bir ilaçtır. Romatolojik hastalıklarda genellikle organ naklinden daha düşük dozlarda kullanılmaktadır.

Behçete bağlı göz tutulumu, romatoid artrit ile nadir görülen ve makrofaj aktivasyon sendromu denilen hastalık, romatolojide genel kullanım alanlarıdır.

Dirençli göz tutulumu olan Behçet hastalarında azatiopürin tedavisiyle birlikte kullanılabilmektedir.

Siklosporin ile birlikte başka ilaçlar alınması durumunda ilaçlar birbirlerinin etkisini değiştirebilir. Bu nedenle hastaların kullandıkları diğer ilaçları hekime mutlaka hatırlatması gereklidir.

Siklosporin tedavisinin ilk birkaç haftasında sık görülen ve ciddi bir komplikasyon olan, böbrek fonksiyon testlerinde bozukluk meydana gelebilir. Bu durum dozların ayarlanmasıyla düzelebilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımı sırasında ilacın kan düzeyi ve böbrek fonksiyonlarının takibi gereklidir. Bu takibi yaptıramayacak hastalarda mümkünse başka ilaçlar tercih edilmelidir.

Siklosporin kullanan hastaların kan basınçları yükselebileceğinden kan basınçları düzenli olarak izlenmelidir.

Ürik asit yüksekliği olan hastalarda kullanımda dikkatli olunmalıdır.

Siklosporin kullanımı sırasında kas krampları, kaslarda ağrı, bacaklarda uyuşma görülebilir. Şiddetli olması durumunda hekime bilgi verilmelidir.

Siklosporinin gebelikte kullanımıyla ilgili yeterli bilgi yoktur. Ancak doktorun uygun görmesi durumda yakın izlemle kullanılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here