siğil

Deri üstünde oluşan pütürlü ve zararsız kabarcıklar olarak bilinen siğil temel olarak iyi huylu olan HPV virüsünün oluşturduğu bir rahatsızlıktır. HPV yani Human papillomarivus virüsü deri üstüne yerleşerek kabarcıklar oluşturur. Bazen bulaşıcı etki göstermekle birlikte bu kabarcıklar genellikle sert ve ten rengi bir yapı gösterir ve pürüzlü bir şekli vardır. Genel olarak el veya ayakta görüldüğünde tehlikeli olmayan bu kabarcıklar, kesik veya yaralardan sonra bulaştığında çok daha bulaşıcı bir özellik gösterir. Temas eden her noktada virüs yayılması görülürken, el ve ayaktan genital bölgelere kadar ulaşıp ağrı gösterebilir. Hatta bu kabarcıklar ayak tabanında nasır benzeri düz bir yapıda oluşturabilir. Ayak tabanında oluşan kabarcıklar fazla yürüme sonucunda ağrılar oluşturabilir.

Siğil Neden Olur?

Temel olarak siğil kabarcıkları HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle çocukluk döneminde oluşan bu kabarcıklar için en sık görülen nedenler arasında kesik ve yaralanma gibi kazalar bulunmaktadır. Çünkü bu durumlarda virüs, insan vücuduna çok daha kolay bir şekilde girebilir. İnsan vücudunda bulunan bu virüs, bulaşıcı bir özellik gösterdiği için başkalarına kolaylıkla bulaşabilir ve vücudun farklı bölgelerinde de hızlı bir şekilde bulaşma gösterebilir.

Bu virüs, nemli ve ıslak alanlarda bulunmayı sevdiği için havlu ve terlik gibi eşyalar başkalarıyla paylaşıldığında bulaşma yani oluşum görülebilir. Ayrıca bulaşma konusunda vücut direnci önemli bir noktadır. Vücut direnci yüksek olan insanlarda bu kabarcıklar sık görülmez.

Temel olarak sayılabilecek farklı siğil nedenleri arasında ise

  • Virüslü kişi veya alan ile temas
  • Cinsel temas
  • Tırnak yeme
  • Vücut direnci düşürücü ilaçlar
  • Çok sık tıraş olunması
  • Kuaförler, hamam ve masaj salonların gibi fazla hijyenik olmayan ortamlar
  • Ortak eşya kullanımı neden olarak gösterilebilir.

Siğil Çeşitleri

Vücutta oluşturduğu etkilere bağlı bir şekilde siğil çeşitleri değişkenlik gösterebilir. Bazen sadece el ve ayakta oluşan bu kabarcıklar bazen genital bölgede de oluşabilir. Her oluştuğu bölgeye göre bu kabarcıklar değişik etkiler ve ağrı düzeyleri gösterebilir. Özellikle genital bölgelerde rastlandığı zaman mutlaka tehlikeli durumlara karşı dikkat edilmelidir.

Yaygın olarak görülen bu kabarcık türleri arasında çocuklarda tırnak yeme veya tırnak yolma alışkanlığı ile oluşan ayak rahatsızlıkları görülebilir. Ayak ve el parmaklarında tırnakların hasar görmesi ve yırtıklar oluşması sürecinde virüs bu bölgelerde kabarcıklar oluşturabilir.

Ayak tabanında görülen siğil rahatsızlığı ise çok sık baskı oluştuğundan dolayı ortaya çıkar. Bu kabarcıklarda sıklıkla ağrı oluşturur. Kabarcığın büyüklüğüne ve ne kadar baskı uygulandığına göre bu ağrının şiddeti de değişebilir.

Ağız çevresinde, burun veya boyun gibi bölümlerde ve ayrıca çene kısmının altında oluşan ipliksi kabarcıklar da ayrı bir çeşit oluşturmaktadır.

Genellikle yüz ve saç diplerinde görülmekte olan düz kabarcıklar ise kendilerini çok sık belli etmez. Genellikle düz bir şekle sahip olarak ince ve yumuşak bir yapı gösterirler.

Yetişkinlerde görülmekte olan genital siğil ise genital organların hemen dışında görülebilir. Kadınlarda serviks adı verilen bölgenin iç kısmında birden çok sayıda da oluşabilir. Bu genital tür kadınlarda mutlaka tedavi edilmelidir. Genellikle virüslü kişi ile cinsel temas yoluyla ortaya çıkan bu kabarcıklar, tedavi edilmediğinde kadınlar için kanser rahatsızlığı oluşturabilir. Mutlaka erkin bir tedavi uygulanması gereklidir.

Siğil Nasıl Geçer?

Virütik bir hastalık olan siğil rahatsızlığında tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Örneğin rutin hayat sırasında heyecan veya korku gibi anlık duygular sonrasında psikolojik nedenler ile ortaya çıkmış kabarcıklar görünüyorsa, bu kabarcıklar yine kendiliğinden iyileşebilir. Bazen rahatsızlık uyku durumuna geçebilir. Fakat genital bölgede bulunduğunda ise aktif olarak sürebileceğinden mutlaka doktora muayene olunmalıdır. Özellikle temel tedavi işlemi için mutlaka bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir.

Tedavi yöntemleri arasında siğil ilaç tedavisi için salisilik asit içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, doğrudan olarak HPV virüsüne yönelik bir etki oluşturmamasına rağmen ciltte bulunan kabarcıkların yok edilmesini amaçlar. Bununla beraber eczanelerde bulabileceğiniz veya doktorlar tarafından önerilen ilaçlar genital rahatsızlık dışında her nokta da tercih edilebilir. Genital rahatsızlıklarda mutlaka uzman doktorlara başvurmalıdır.

Yakma olarak uygulanan tedavi yöntemi ise genellikle genital bölge kabarcıklarında kullanılmaktadır. Elektrokoterizasyon olarak adlandırılan bu yöntem özel uçlu cihazlar yardımıyla deriye elektrik akımı verilmesini sağlar. Deri ile cihaz arasında elektrik akımı gelgit oluşturarak etki sağlar. Bu sayede cilde temas edilen noktada kabarcıkların yanması sağlanır ve bölge temizlenebilir. Daha kalıcı bir yöntem olan bu tedavi yönteminde, birçok farklı merkezde uygulama yapılabilmektedir.

Yine farklı bir yöntem olan dondurma tedavisi ise sıvı nitrojen kullanılma işlemi ile kabarcıkların dondurulmasını ifade eder. Ağrılı bir işlem olsa da başarılı sonuçlar verdiği bilinen bu uygulamada kabarcıklı cilt bölgesi altında ve çevresinde bir tabaka oluşturulur. Bu tabaka sayesinde virüs yaşam ortamında hapis edilir. Sonrasında HPV virüsü bu tabaka ile ortadan kaldırır. Birkaç seansta yapılan bu işlemde bir hafta gibi bir sürede rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca günümüzde inatçı kabarcıklara karşı ameliyat yöntemleri ve yüksek ücretli lazer ile HPV tedavisi de tercih edilebilmektedir.

Siğil İlaçları

Dermatolojik olarak siğil rahatsızlığında kullanılabilecek ilaçlar genellikle salsilik asit içeriği olan ilaçlardır. Düz olarak görülen kabarcıklarda A vitamini takviyesi yararlıdır. Bağışıklığı artırmak amacıyla omega-3 ve çinko takviyeleri ile vücuda güçlendirme sağlanabilir. Krem olarak kullanılan ilaçlar birkaç hafta sonucunda etki gösterebilir.

Siğile Ne İyi Gelir?

Bazı doğal yöntemler pratik olarak siğil tedavisi için kullanılabilir. En önemli malzemelerden birisi dalından koparılmış incirdir. İncir içerisinde bulunan sıvı, birkaç kere kabarcıklara sürüldüğünde iyileştirici etki göstermektedir.

Sarımsak ve karanfil birbirine katılarak ezilip bir lapa haline getirildiğinde kabarcıklar üzerinde uygulanabilir. Günde birkaç defa uygulanmak üzere lahana suyu etki gösterebilir. Bu uygulamalar gibi muz kabuğunun sürülmesi, fesleğen yaprakları, zeytinyağı ile karıştırılmış havuç macunu gibi birçok farklı doğal yöntem de kullanılabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here