siğil

Siğil Belirtileri Nelerdir?

Siğilin nedeni, derinin üst tabakasına enfekte olan HPV adlı virüstür. Siğillerin vücutta bulunduğu yerlere ve görünümlerine göre yaygın siğiller, ayak tabanı siğilleri, saplı siğiller, düz siğiller ve genital siğiller gibi beş ayrı çeşiti vardır.

Yaygın siğiller

Siğil türleri arasında en sık görülenidir. Deriden çıkıntılı, sert, pürüzlü, bazen üzerinde siyah noktalanmaların da görülebildiği keskin sınırlı kabarıklardır. Daha çok çocuklarda, ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülür. Çoğunlukla bir siğil oluştuktan sonra çevresine yayılarak yeni siğillerin oluşumuna neden olur. Bu tür siğiller, oluşan bölgede ağrı ve iltihaplanma gibi belirtiler gösterebilir.

Ayak tabanı siğilleri

Tek veya kümeler halinde, ayak tabanında yerleşim gösteren oluşumlardır. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü bir görünümleri vardır. Siğilin büyüklüğüne ve basıya göre değişmekle birlikte, genel olarak ağrı bu türün en göze çarpan belirtisidir.

Saplı siğiller

Genellikle erkeklerde, yüz, ağız ve göz çevresinde yerleşirler. Hızla büyüyebilen, dar taban üzerinde ince gövdeli ipliksi uzantılar şeklindedir.

Düz siğiller

Diğer siğil türlerine göre daha küçük, yumuşak, düz ve deriden biraz daha koyu renkte olan yapılardır. Çoğunlukla yüzde yerleşim gösterseler de, vücudun diğer yerlerinde çok fazla sayıda ortaya çıkabilirler. Özellikle erkeklerde yüzde yerleşen siğiller traş nedeniyle hızla çevreye bulaşarak sayılarında artış görülebilir.

Genital siğiller

Erişkinlerde genital bölgede kabarcık şeklinde görülen ve cinsel temasla bulaşabilen bir enfeksiyondur. Çok eşli ve önlem alınmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Özellikle kadınların rahim ağzını tutan HPV virüsü uzun süre tedavi edilmeği takdirde kansere yol açabilir. Bu tipin en sık karşılaşılan belirtisi genital bölgede oluşan kaşıntıdır.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğil teşhisi, uzman doktor tarafından muayene sırasında konulabilir. Ancak kesin teşhisin konulabilmesi için hastaya biyopsi yapılabilir. Hastalığın tedavisi bireyin yaşına, siğilin bulunduğu bölgeye, kalınlığına ve klinik tipine göre belirlenir.

Çocuklarda bazı durumlarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadan kendiliğinden iyileşme gösterebilir. Ancak çoğunlukla tedavide yüzeysel uygulanan deri üst tabakasını eritici keratolitik ajanlar, kriyoterapi, siğil mikrobunu öldüren asitli solüsyonlar tercih edilir. Bunun yanında elektokoterizasyon, lazer ve cerrahi yöntemlerden de yararlanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here