Her geçen gün insan sağlığına farklı zararları ortaya çıkartılan sigaranın yapılan bir araştırmaya göre erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla kanser riski oluşturduğu bulgusuna varıldı. Yapılan araştırmada hastalar üzerindeki incelemeler sigaranın kadınlarda özellikle bağırsak kanseri hastalığına neden olduğu gerçeğini meydana çıkarttı.

Sigara içen erkeklerde kanser riski %9 iken, bu oran kadınlarda %19 olarak belirlendi. Dolayısıyla sigara içen kadınların başta bağırsak kanseri olmak üzere diğer kanser türevlerine yakalanma oranı daha fazla.

Bağırsak kanseri riski 17 yaş ve altından itibaren sigara kullanan kadınlarda büyük oranda artıyor. Küçük yaştan itibaren sigara içen erkeklerde de bağırsak kanseri riski büyük fakat bu oran kadınlarda erkeklere göre bir hayli fazla olmaktadır.

Kanser hastalığına yakalanma da sigara tüketiminin miktarı ya da sayısının çok fazla bir önemi olmadığı da yapılan araştırmanın sonuçları arasında yer aldı. Erken yaşlarda başlanan sigara kullanımında sigara tüketiminin miktarı erkeklerde daha fazla olsa dahi kadınlarda ki risk miktarı daha çok olmaktadır.

Araştırmada beslenme ve alkol tüketimi gibi faktörler değerlendirilmeye alınmadı. Eğer bu faktörlerde değerlendirmeye alınsaydı kanser riski oranında erkek ve kadınlar arasında küçükte olsa değişiklikler olabileceği tahmin ediliyor.

Kadınlarda kalp krizi riski de daha fazla

Sigara bilindiği üzere sadece kanser hastalığının meydana gelmesinde etkili olmuyor. Bunun yanı sıra kalp ve damar hastalıklarının da oluşmasında büyük etkisi bulunuyor.

Yapılan araştırma uzun süreli sigara kullanımlarında erkeklere göre kadınların kalp krizi geçirmesinin riskinin de büyük olduğunu ortaya çıkartmıştır. Sigara erkeklere oranla kadınlarda daha fazla damar sertliğine sebep oluyor; bu da kalp ve damar hastalıklarına adeta davetiye çıkartıyor.

Aktif sigara kullanan ve pasif içici durumundaki kadınlarda iyi huylu kolesterol (HDL) oranın hızla düştüğü görülmüştür. Bu durum kalp krizlerinin olabileceğinin en somut göstergesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here