Yaz aylarında özellikle tatil bölgelerinde bir hayli artan kazaların en başında suda yaşanan kazalar gelmektedir. Bunlardan büyük bir bölümü ise felç gibi tedavisi mümkün olmayan sakatlıkların yaşanmasına neden oluyor. 

Omurilik, beyinden gelen sinyalleri kaslara göndererek kolların, bacakların, ellerin, iç organların fonksiyonlarına yön vermektedir. Omurilik zedelenmesi, sakatlığa yol açan bir durumdur. Sığ suya balıklama atlamak omurilik zedelenmelerinin başlıca nedenlerinden biridir. Çünkü atladıktan sonra kişinin alnını yere çarpması sonucunda boyun geriye doğru baskılanır bu durum omuriliği koruyan boyun omurlarına zarar verir. Balıklama atlama sonucunda boyun kırıkları yaşanabilir. Bu da yine kısmı felç yaşanmasına neden olur.

BOYUNDAN ALTI FELÇ OLABİLİR

Derinlik mesafesi az olan havuz ve denizlerde balıklama atlamak da çok sakıncalı. Bazen özellikle yüz bölgesinde ciddi yaralanmalar meydana gelebiliyor. Daha önemlisi boyun bölgesindeki sinir hücreleri zarar gördüğünde boyundan altınının felç olması söz konusu olabiliyor. Bu tip kazaların olmaması için gerekli önlemlerin alınması her şeyden daha önemli. Ama böyle bir durum yaşandığında da ilk müdahale hayati önem taşıyor. İlkel yöntemler ve yanlış müdahale de hastanın hayatını riske atabilir. Hastaya olay yerinde müdahale etmek kalıcı zararlara neden olabilir. hastanın tecrübeli sağlık ekiplerince boyunluk ve sedye ile hastaneye götürülmesi gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here