Ses teli hastalıkları

Farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen bu rahatsızlıklar bireyin ses kalitesinin, perdesinin veya şiddetinin bozulmasına neden olur. Bunların arasında en sık görüleni ses tellerinin orta bölümünde oluşan nodüller ve poliplerdir. Nodüller, çoğunlukla 20-50 yaş gurubundaki bireylerde ve özellikle kadınlarda görülen, ses telleri üzerinde oluşan nasırımsı yapılardır. Polipler, nodüllere göre içi sıvı dolu oluşumlardır ve ses tellerinin birinde veya her ikisinde görülebilirler.

Poliplerin büyümesi ve dejenerasyona uğraması sonucunda oluşan reinke ödemi, sesini fazla kullanan, sigara, alkol tüketen veya reflüsü olan kişilerin ses tellerinde oluşan şişliklerdir. Ses tellerinde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan kistler ise ses kısıklığına, sesin kalitesinin bozulmasına neden olur.

Granülomlar, mide asidinin gırtlağın arka bölümünü tahriş etmesi sonucu ses tellerinin arka kısmında oluşan damarlı dokulardır. Ses teli felci, ses tellerine giden bir ya da birkaç sinirin zayıf çalışması veya ses tellerinin hareket edememesi sebebiyle meydan gelir. Sulkus vokalis, ses teli boyunca oluşan oluklardır ve çok ciddi derecede ses bozukluğu yaratır. Hemoraji ise, aşırı derecede yüksek ses kullanımı sonucu ses telleri dokusunun içinde oluşan kanamalardır.

Ses Teli Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Ses teli hastalıklarının birçok çeşiti bulunmaktadır. Bu sebeple ses tellerinde hastalığa sebebiyet veren rahatsızlıkların da çok farklı nedenleri vardır. Ancak genel olarak bireyin sesini kötü ve yanlış kullanması, ses hijyenine dikkat etmemesi, üst solunum yolu enfeksiyonu, aşırı sigara ve alkol kullanımı, bazı virüsler ve nörolojik bozukluklar ses teli hastalıklarının nedenleri arasındadır.

Ses teli hastalıkların en belirgin belirtileri ses kısıklığı ve konuşurken seste oluşan çatallaşmalardır. Ancak konuşurken nefes nefese kalma, istenen sürede konuşamama, boğazda ağrı, acı ya da gerginlik hissi, yüksek sesle konuşmada güçlük, sesin gün içinde ya da bazı günlerde kötüleşmesi ve boğazda bir şey varmış ya da boğaza bir şey takılmış hissi de ses teli hastalıklarının belirtileri arasındadır.

Ses Teli Hastalıkları Tedavisi

Ses teli hastalıklarının teşhisinde öncelikle hastanın detaylı bir hikayesi alınır. Problemin ne sıklıkta görüldüğü, hastalığı tetikleyen bir sorunun olup olmadığı, sigara kullanımı, sesin aşırı zorlanması gibi detaylar teşhise yardımcı olur. Ancak kesin teşhis, ses tellerinin muayenesi ile konulur.

Ses teli hastalıkları muayene için larinks muayene aynaları, sert endoskopik sistemler ya da burun yoluyla muayene olanağı sağlayan bükülebilir endoskoplar kullanılır. Bu şekilde tanı konulamayan hastalarda ses tellerinin titreşimini değerlendirmek için laringostroboskopi ve ses tellerini detaylı olarak incelemek için mikroskop ile muayene yapılması da teşhise yardımcı olan yöntemlerdendir.

Kesin teşhis konulduktan sonra altta yatan nedene bağlı olarak hastalar tedavi edilir. Hastanın sesini verimli ve etkin kullanabilmesi için uygulanan ses terapisi, tedavide önemli bir yere sahiptir. Ses terapisi bazı durumlarda tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılırken, bazı durumlarda ise ilaçlarla veya cerrahi tedaviyle birlikte uygulanabilir.

Bir önceki makalemiz: Ses bozuklukları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here