Ses bozuklukları

Ses Bozuklukları Belirtileri

Ses bozukluğunun birçok nedeni vardır. Sesin kötü ve yanlış kullanılması sonucu, ses tellerinde oluşan kistler, nodüller ve polipler ses bozukluğuna neden olur. Bunun yanında sigara kullanımı ve sesin aşırı ya da yanlış kullanılmasından kaynaklanan reinke ödemi, mide asidinin gırtlağın arka bölümünü tahriş etmesi sonucu oluşan granülomlar, ses tellerine giden bir ya da birkaç sinirin zayıf çalışması veya ses tellerinin hareket edememesi sebebiyle oluşan ses teli felci, ses telleri dokusunun içinde olan kanamalar ve psikolojik hastalıklar ses bozukluğuna neden olan etkenlerdendir.

Ses bozukluğunun en sık karşılaşılan belirtisi ses kısıklığıdır. Ancak boğazda ağrı, acı ya da gerginlik hissi, boğazda takılma hissi, sesin tamamen gitmesi, çabuk yorulma, sesin zorlanması, sesin çatallaşması, kesik kesik, kalın ve boğuk çıkması gibi her türlü normalden farklı ses oluşumu da ses bozukluğunun belirtileri arasındadır.

Ses Bozuklukları Tedavisi

Ses bozukluklarının teşhisinde öncelikle hastanın detaylı bir hikayesi alınır. Problemin ne sıklıkta görüldüğü, hastalığı tetikleyen bir sorunun olup olmadığı, sigara kullanımı, sesin aşırı zorlanması gibi detaylar teşhise yardımcı olur. Ancak kesin teşhis, ses tellerinin muayenesi ile konulur.

Muayene için larinks muayene aynaları, sert endoskopik sistemler ya da burun yoluyla muayene olanağı sağlayan bükülebilir endoskoplar kullanılır. Bu şekilde tanı konulamayan hastalarda ses tellerinin titreşimini değerlendirmek için laringostroboskopi ve ses tellerini detaylı olarak incelemek için mikroskop ile muayene yapılması da teşhise yardımcı olan yöntemlerdendir.

Kesin teşhis konulduktan sonra altta yatan nedene bağlı olarak hastalar tedavi edilir. Hastanın sesini verimli ve etkin kullanılması için uygulanan ses terapisi, çoğunlukla ses problemlerinin tamamında kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Ses terapisi, bazı hastalıklarda tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılırken, bazılarında ise ilaçlarla veya cerrahi tedaviyle birlikte uygulanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here