Dünyada en sık rastlanan ve tüm şeker hastalarının yaklaşık %90’ında görülen diyabet türüdür. Çocukluk dönemi de dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebilir. Ancak daha çok yaşın ilerlemisiyle birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır.

NEDEN VE BELİRTİLER Kanda yüksek şeker değerlerine neden olan şeker hastalığının gelişiminde genetik ve çevresel faktörler etkilidir. Her bir tipteki şeker hastalığının nedenleri ve belirtileri birbirinden farklılık gösterir. Diyabet olmaya genetik yatkınlığı olan bireylerde, bilinmeyen sebeple harekete geçen bağışıklık sisteminin, insülin yapımını üstlenen pankreas beta hücrelini tahrip etmesi tip 1 diyabet hastalığına neden olur. Tip 1 diyabet türünde, vücutta insülin yapılamadığı için glikoz, hücreler tarafından enerji olarak kullanılamaz ve kanda birikir. Bunun sonuncunda belli bir düzeyden sonra böbreklerden idrar yolu ile şeker atılmaya başlanır. İdrarla atılan şeker beraberinde suyu da sürükleyeceğinden hasta çok sık idrara çıkmaya başlar. İdrarla birlikte su kaybedilmesi, bireyde su içme isteği uyandırır. Bu sebeple bu hastalarda sık idrara çıkmak ve çok su içmek en sık görülen belirtilerdir. Bunun yanında iştahsızlık, ağız kuruluğu, açlık hissi, zayıflama, çabuk yorulma, tekrarlayan mantar enfeksiyonları ve kaşıntı gibi belirtiler de görülür. Tip 2 diyabette ise, sağlıksız beslenmek, hareketsiz yaşam tarzı, obezite ve yaşın ilerlemesi hastalığa neden olan etkenlerdir. Bu tipin belirtileri ise, sık idrara çıkma, çok su içme, iştahta açılma veya iştah kaybı, ağız kuruluğu, halsizlik, çabuk yorulma, tekrarlanan mantar enfeksiyonları, bulanık görme ve kaşıntıdır.

TEŞHİS VE TEDAVİ: Şeker hastalığının teşhisi, açlık ve tokluk kan şekeri değerlerine bakılarak yapılır. Bunun yanında idrar testi de hastalığın teşhisi için uygulanan bir yöntemdir. Tip 1 diyabet teşhisi koymak, tip 2 diyabetin teşhisini koymaya göre daha kolaydır. Herhangi bir zamanda alınan kan şekeri değeri, 200 mg/dl üzerinde ise tip 1 diyabet teşhisi konur. Bu hastaların idrar tetkiklerinde de şeker saptanır. Bir defa kan şekeri 200 mg/dl üzerinde gelmiş ise teşhisi kesinleştirmek için bir kez daha kan testi yapılır. Tip 2 diyabet teşhisini koymak için ise 8 saatlik açlıktan sonra açlık kan şekerine bakılır. Normalde 100-110 mg/dl altında olması gereken açlık kan şekeri, 126 mg/dl üzerinde ise oral glukoz tolerans testi yapılır. Bu testte, 2 saatte 200 mg/dl üzerinde kan şekeri ölçülmüşse, hastaya tip 2 diyabet teşhisi konur. Şeker hastalığının tedavisi de tiplerine göre değişiklik gösterir. Tip 1 diyabette insülin kullanmak bir zorunluluktur. Bu sebeple tedavisinde insülin enjeksiyonu kullanılır. Bunun yanında bu tip hastaların sağlıklı beslenmesi ve düzenli egzersiz yapması da çok önemlidir. Tip 2 tedavisinde ise hastaya öncelikle sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapma alışkanlığının kazandırılması gerekir. Ayrıca tedavide insülin salgılanmasını arttıran, insülin etkisini hedef

organlar üzerinde kuvvetlendiren ve bağırsaktan emilimini sağlayan ilaçlar kullanılır. Şeker hastalığının tedavisi çok önemlidir. Zamanında önlem alınmadığı takdirde, başta gözler olmak üzere böbrekler, sinir uçları, kalp, beyin ve bacak damarları gibi pek çok organda kalıcı hasarlar oluşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here