Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, pembe-kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz, kalın, parlak ve kuru kabuklu lezyonlarla karakterize bir deri hastalığıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünde ve her yaş grubunda görülebilen, bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Genellikle diz, dirsek, bel, kalça, göbek çevresi ve kafa derisi gibi bölgelerde görülür. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye farklı özellikler gösterir. Bazı hastalarda hafif seyirde, diz, dirsek, saçlı deri gibi belli bölgelere sınırlı kalırken, bazı hastalarda ise döküntüler tüm vücuda yayılabilir.

Sedef hastalığı neden olur?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalarda çevresel etkenler, anormal keratin oluşumu, deri hücrelerinde çoğalma, stres, ilaç ve enfeksiyon gibi sebeplerle bağışıklık sisteminin uyarılması ve genetik yatkınlık gibi birçok faktörün rol oynadığı düşünülmektedir.

Ailesinde olanlarda hastalığın ortaya çıkma riski daha yüksektir. Çocukta hastalık riski, hem anne hem de babada hastalık varsa % 41, eğer bir ebeveynde hastalık mevcutsa % 14’tür.

Sedef hastalığı belirtileri

Belirtileri hastaya ve hastalığın tipine göre değişiklik gösterir. En çok karşılaşılan tür olan plak tipi sedef hastalığı, diz ve dirseklerde kızarık, üzeri kepekli kırmızı plaklar oluşturur.

Sedef hastalığı çeşitleri

Ters sedef adı verilen tipinde sıklıkla koltuk altı, kasıklar, göğüs altı gibi derinin katlanma yerlerinde nemli kırmızı plaklar gibi belirtiler gösterir.

Damla tipi sedef, özellikle çocuklarda görülür ve tüm vücutta damla şeklinde veya madeni para büyüklüğünde lezyonlar meydana gelir.

Palmoplantar sedef tipinde, avuç içi ve ayak tabanında kırmızı, üzeri kepekli plaklar yada kızarık zeminde sivilce benzeri yaralar vardır.

Saçlı deri sedefi, saçlı derinin tamamında veya küçük bir alanında yoğun pullanma gibi semptomlar oluşturur. Bu hastalıkta bazı durumlarda tırnaklar da etkilenebilir.

Tırnak sedefinde tırnaklarda kalınlaşma, pullanma, tırnağın uç kısımlarının deriden ayrılması ve renk değişiklikleri gibi belirtiler görülebilir.

Sedef hastalığı nasıl anlaşılır?

Teşhisi genellikle dermatolojik muayene ile konur. Klinik ollarak diğer hastalıklarla karıştırılmaması için deriden küçük bir parça alınıp patolojik inceleme gerekebilir.

Sedef hastalığı tedavisi

Tedavisi hastalığın yayıldığı bölgelere göre değişiklik gösterir. Ancak tedavinin genel amacı, derideki hücrelerin hızlı çoğalmasını engellemek ve kızarıklığı azaltıp, deri döküntüsünü ortadan kaldırmaktır.

Belli bölgelerle sınırlı sedef hastalarının tedavisinde kremler veya merhemler tercih edilir. Hastalığın yaygın olduğu durumlarda ise fototerapi adı verilen, ultraviyole ışını ile özel tedaviler uygulanır.

Ancak bu tedaviye cevap vermeyen, hastalığın şiddetli olduğu durumlarda ise iğne yada tablet şeklinde olan retinoidler, siklosporin, metotreksat gibi ilaçlar yardımıyla sistemik tedavi yapılabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Cilt Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here