Sarkoidoz

Sarkoidoz Belirtileri Nelerdir?

Sarkoidoz hastalığının nedeni tam bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık, çevresel etkenler, bakteri, virüs, parazit gibi mikroorganizmalar ya da berilyum, zirkonyum ve çam ağacı polenleri gibi faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Sarkoidoz, her hastada klinik belirti vermeyebilir.

Bazı hastalarda ise belirtiler, tutulan organa göre değişik ve çok çeşitli olabilir. Hastaların çoğunluğunda halsizlik, iştahsızlık, ateş gibi genel hastalık belirtileri görülürken, bazı hastalarda ise eklem ağrıları, yorgunluk ve bacakların ön yüzünde sert, ağrılı, kırmızımsı mor renkli, anormal yapılar ortaya çıkabilir.

Akciğer tutulumu olan olgularda öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, kan tükürme gibi belirtiler vardır. Hastalıkta göz tutulumu varlığında ise gözlerde kızarıklık, bulanık görme, ışıktan rahatsız olma gibi belirtiler gösterebilir. Cilt tutulumu varlığında ise cilt üzerinde değişik boyutlarda doku bozuklukları saptanır. Ayrıca nadiren de olsa beyin tutulumu olan olgularda baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozuklukları oluşabilir.

Sarkoidoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok hastada hiçbir belirti göstermediği için sarkoidoz teşhisi, tesadüfen çekilen akciğer grafisi ile konulabilir. Bu sebeple hastalığın teşhisinde akciğer röntgeni ve tomografisi çok önemlidir. Bunun yanında hastalık birçok organda tutulum gösterdiği için lenf bezinden, akciğerden ya da diğer organlardan biyopsi yapılarak kesin teşhis konulabilir. Ayrıca kanda kalsiyum ve ACE enzimi yüksekliği ya da idrarla atılan kalsiyumun çok artmış olması da hastalığının tanısı açısından önemli bulgulardır.

Sarkoidoz hastalığının nedeni bilinmediği gibi, kesin bir tedavisi de yoktur. Hastalık aktivitesinin artmış olduğu durumlarda, tedavide en çok kullanılan ilaç steroidlerdir. Göz, kalp, sinir sistemi tutulumuna ait bulgular varsa kortizon tedavisi uygulanabilir.

Akciğerlerde sadece lenf bezlerinde büyüme olması kortizon tedavisini gerektirmez, ama hastanın solunum fonksiyonlarının bozukluğu ile öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerine göre kortizon tedavisi uygulanabilir. Kortizon tedavisine cevap vermeyen veya kullanılmasının mümkün olmadığı hastalarda ise bağışıklığı baskılayan diğer ilaçlardan da yararlanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here