şarbon

Hayvalardan insanlara ise şarbonlu hayvanların etlerinin tüketilmesi ve şarbonlu hayvanlarla temas edilmesi durumunda bulaşır. Ancak bu hastalıkta insandan insana bulaş söz konusu değildir.

Şarbon Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Şarbon hastalığının nedeni, bacillus anthracis isimli bakteridir. Şarbon hastalığı, insanlarda sporların organizmaya giriş bölgesine göre deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere üç klinik formda görülür. Hastalığın en sık görülen formu deri şarbonudur. Deri şarbonu, sporların derideki kesik ya da yaralardan girmesi sonucunda gelişir. Hastalığın bulaştıktan sonra klinik belirtileri 2-7 gün içinde oluşur.

Özellikle el, kol, yüz ve boyun gibi açıkta kalan bölgelerde küçük, ağrısız, kabarık ve kaşıntılı lezyonlar oluşur. Lezyon büyüdükçe ödem ve siyah yara izleri gibi belirtiler görülür. Akciğer şarbonu, sporların solunum yolu ile alınması ile oluşan, nadir görülen bir formdur. Solunum yoluyla alındıktan sonra klinik belirtileri 1- 5 gün içinde oluşur. Hastalık başlangıçta üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde başlar.

Birkaç gün içerisinde hastada nefes darlığı, öksürük, titreme, ateş ve halsizlik gibi belirtiler görülür. Hastalık genelde ölümle sonuçlanır. Bağırsak şarbonu ise, şorbonlu hayvanın ürünlerindeki sporların ağız yoluyla alınması sonucunda, bağırsaklarda oluşan ve nadir görülen bir formdur. Hastalık bireye bulaştıktan sonra klinik belirtileri 1-7 gün içinde oluşur. Hastalığın sık görülen belirtileri iştah kaybı, mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve kanlı ishaldir.

Şarbon Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şarbon hastalığının teşhisinde hastanın tıbbi hikayesi ve muayene bulguları önemlidir. Eğer bireyde şarbon hastalığından şüpheleniliyorsa, kuşkulu deri lezyonundan alınan örneklerin mikroskopisinde basillerin görülmesi veya kültürde bacillus anthracisin izole edilmesi ile teşhis konur.

Ayrıca akciğer şarbonu kuşkusunda teşhis için, kan ya da balgam yaymaları, bağırsak şarbon kuşkusunda ise dışkı, kusmuk ya da periton sıvısısının incelenmesi gerekir. Teşhisi kesinleştirmek için ELISA ve PCR gibi yöntemlerden de yararlanılabilir. Şarbon hastalığının geç tedavilerinde bir sonuç alınmamaktadır. Bu sebeple hastalıkta erken tedavi çok önemlidir. Şarbonun tedavisinde bakteriyi yok etmek için antibiyotikler kullanılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here