Saman nezlesi

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Belirli mevsimlerde allerjenlerin burunda bulunan hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatmasıyla oluşan saman nezlesinin; en belirgin nedenleri havada uçuşan polenler ve ağaçlardır. Bunların dışında bazı besin maddeleri, ev tozu, hayvan tüyleri, kimyasal maddeler ve küf mantarları da hastalığa neden olan faktörlerdir. Ayrıca genetik yatkınlık da saman nezlesinin nedenleri arasındadır.

Anne veya babada bu hastalık varsa %30, her ikisinde de mevcutsa %60 oranında çocukta da görülme olasılığı vardır. Saman nezlesi hastalarında hapşırma nöbetleri, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, geniz akıntısı, öksürük, halsizlik, koku almada, damak ve kulak içinde kaşıntı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca bazı hastalarda gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık gibi belirtiler hastalığa eşlik edebilir. Saman nezlesinde burunda tek taraflı bir akmadan söz edilemez, şikayetler çift taraflı olarak gelişir.

Saman Nezlesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saman nezlesinin teşhisinde temel faktör doktorun görüşme esnasında hastadan aldığı bilgilerdir. Hastanın şikayetlerinden yola çıkarak, teşhisi kesinleştirmek için kan testi, derideki spesifik antikorların gösterilmesi için prick test, burun endoskopisi ve burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testi gibi yöntemlerden yararlanılır.

Saman nezlesinin tedavisinin amacı hastanın şikayetlerin giderilmesine yöneliktir, yapılan tedaviler hastalığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaz. Tedavide hastanın şikayetlerini gidermek amacıyla tek tek veya kombine olarak antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin, kortizonlu ilaçlar, allerjen ile aşı uygulaması ve aşırı büyümüş burun etlerinin veya poliplerin tedavisine yönelik cerrahi müdahaleler tercih edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here