sakal mantarı

Sakal mantarı, erkeklerde sakal ve bıyık bölgesinde görülen ve çoğunlukla hayvanlardan insanlara bulaşan bir enfeksiyondur.

Sakal bölgesinde, genellikle tek taraflı başlayan, sulu, iltihaplı, üzeri krutlu, bir ya da birden fazla ve farklı boyutlarda içi dolu kitlelerdir. Hastalıkta kitlelerin üzerindeki kıllar çekildiği zaman kolayca kopar. Ayrıca bölgesel lenf bezleri şiş ve ağrılı olarak ele gelir.

Yüzde mantar neden olur?

Hayvancılık ile uğraşan ailelerde sürekli hayvanlarla temas edilmesi sakal mantarının oluşmasına neden olur. Ancak şehirde yaşayan ve evcil hayvan besleyen ailelerde de bu hastalığı görmek mümkündür.

Özellikle günümüzde erkek berberlerinde steril olmayan traş aletlerinin kullanımı, kişisel eşyaların ortak kullanımı ve bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi etkenler sakal mantarının nedenleri arasında sayılabilir.

Hastalık, çok hafif olduğu durumlarda belirti göstermeyebilir. Fakat genellikle kızarmış, akıntılı kitleler, bölgesel lenf bezlerinde şişlik, üzerine basınca ağrı hissi, kaşıntı ve sakalda matlık gibi belirtiler ile karşılaşılır.

Sakal mantarı tedavisi nasıldır?

Sakal mantarı teşhisi, bir doktor tarafından cillte oluşturduğu değişikliklerin gözlenmesiyle kolayca konulabilir. Ancak kesin teşhisin yapılabilmesi için mantarlı bölgeden alınan parçalar mikroskopla incelenir.

‘Yüzümde mantar var’ diyenin eşyalarını kullanmayın

Bunun yanında ciltten alınan kazıntı laboratuvara gönderilerek, kültürde üremesi değerlendirilebilir. Saç mantarı tedavisinde, diğer mantar çeşitlerinde olduğu gibi bölgeye göre sistemik veya topikal ilaçlar tercih edilebilir.

Sonraki yazı : Safra kesesi taşı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here