Gerçekleştirilen yüz nakli operasyonları tıp alanında Türkiye konuşulur olmaya başladı, Türkiye’nin bu alana ilişkin hazırladığı “kompozit doku mevzuatı” dünyaya örnek teşkil eder hale geldi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif KAPUSAĞASI, ülkemizde gerçekleştirilen yüz nakli operasyonlarının tüm dünya genelinde bir hayli ses getirdiğine ilişkin açıklamalar yaptı ve mevzuata ilişkin bilgiler verdi.

Kompozit doku nakli yapılabilmesi için gerekli kriterlerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğini anlatan Arif KAPUSAĞASI, bunun mevzuatla sınırlarının çizildiğini ifade etti. Kapuağası, operasyonların, mevzuata uygun şartlar olduğunda gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu kriterler uygun olduğunda ikinci aşamada üniversitelerin kendi içindeki komisyon, ameliyatın gerekliliğine karar veriyor. Yani, komisyonlar endikasyonlara göre bu kararı alıyor” dedi.

YÜZ NAKLİ OPERASYONU MEVZUATİ AB YOLUNDA

Arif KAPUSAĞASI, dünyanın hiçbir ülkesinde yüz nakli ile ilgili oluşturulabilmiş bir mevzuat bulunmadığını belirtti.

 “Yüz nakli ve kompozit doku ile ilgili mevzuat, dünyanın hiçbir yerinde yok. Biz, hazırladığımız mevzuatı, İngilizceye çevirdik ve AB’ye gönderdik” diye konuştu. Türkiye’den ekiplerin birçok Avrupa ülkesine giderek, mevzuat hakkında bilgi verdiğini anlatan Kapuağası, “Türkiye, artık bu konuda örnek alınan bir ülke” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here