Safra Yolu Tıkanıklığı

Safra yolu tıkanıklığının en sık karşılaşılan nedeni safra taşlarıdır. Fakat büyümüş lenfler, karaciğer kanseri ya da başka organdan karaciğere yayılan metastazlar, safra yolları kanseri, pankreas hastalıkları, bağışlık sistemi rahatsızlıkları, safra kesesi ameliyatlarında veya karaciğer nakillerinden sonra oluşan komplikasyonlar safra yolu tıkanıklığına neden olur. Bu hastalığın en önemli belirtileri idrar renginde koyulaşma ve vücutta oluşan sarılıktır.

Bunun haricinde dışkı renginde açılma, iştahsızlık, kilo kaybı, karnın üst tarafında ağrı, üşüme, titreme, ateş ve kaşıntı da safra yolu tıkanıklığının sık karşılaşılan belirtilerindendir.

Safra Yolu Tıkanıklığı Tedavisi

Safra yolu tıkanıklığı teşhisinde kan ve idrar tetkiklerinde bilirubin değerlerinin incelenmesi önemli bir adımdır. Hastada safra yolu tıkanıklığından şüphelenildiği takdirde ilk başvurulan yöntemlerden biri ultrasonografidir. Tümöre bağlı tıkanıklık düşünülmüşse ileri görüntüleme yöntemlerinden olan bilgisayarlı tomografiden yararlanılır.

Burdan elde edilen bulgulara ek olarak manyetik rezonans kolanjiopankreatografi görüntüleme yöntemleri de tercih edilebilir. Safra yolu tıkanıklığı tedavisi hastanın durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi tekniği ile safra yolları tıkanıklığının giderilmesi sağlanır.

Bazı durumlarda, tıkanıklığı gidermek amacıyla ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Eğer tıkanıklık safra taşı nedeniyle ortaya çıkarsa, çoğunlukla safra kesesi cerrahi yöntemlerle alınır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here