Safra kesesi taşı

Safra kesesi taşı, safra kesesinde bulunan safra sıvısının tortusunun sertleşerek taşlaşmasıdır. Safra kesesi içinde oluşan çakıl taşına benzer maddelerdir. Her bireyde farklı boyutlarda olabileceği gibi bazı bireylerde bir tane bazılarında ise daha fazla sayıda oluşabilir.

Çoğunlukla 40 yaş üstü bireylerde, özellikle kadınlarda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Safra kesesi taşı neden olur?

Safra kesesi, karaciğerin altında yer alan küçük armut şeklinde bir kesedir. Karaciğer tarafından yapıların sindirilmesi için üretilen safranın bir kısmı, burada depo edilir. Safra sıvı tortusunun parçalar halinde sertleşmesi sonucunda da safra taşları oluşur.

Safra kesesi tarafından depo edilen sıvı içerisinde lesitin, kolesterol, kalsiyum ve bilirubin gibi maddeler yer alır. Bu kimyasallar arasında yaşanan anormal davranışlar, safra taşının oluşmasına neden olur. Safra kesesinde meydana gelen taşların büyük bir çoğunluğu kolesterol taşıdır.

Karaciğerin safranın çözebileceğinden daha fazla kolesterol aktarması, karaciğerin normal seviyesinden daha fazla bilirubin üretmesi ve safra kesesinin tamamıyla ya da yeterli sıklıkta boşalma işlemini gerçekleştirememesi safra taşına neden olur. Ayrıca genetik yatkınlık, obezite, yaşlılık ve kadınların çok sayıda doğum yapması da safra taşı nedenleri arasında gösterilebilir.

Safra kesesi taşı belirtileri nasıldır?

Safra taşları başlangıçta hiçbir belirti göstermezken, ilerleyen dönemlerde genellikle karın sağ üst kısmında ve sırtta ağrı, şişkinlik, hazımsızlık, yağlı gıdalara tahammülsüzlük, bulantı, kusma, ateş, titreme, dışkı renginde açılma gibi belirtiler ile karşılaşılır.

Bunun yanında safra kanalına düşen taşların tıkanıklığına yol açmasıyla sarılığa bağlı, göz akında ve ciltte sararma gibi belirtiler de oluşabilir.

Safra kesesi taşı nasıl anlaşılır?

Safra taşı genellikle hastada belirti göstermediğinden başka hastalıklar için yapılan tetkikler sırasında keşfedilir. Hastada safra taşından şüphelenildiği takdirde ilk başvurulan teşhis yöntemi ultrasonografidir.

Ayrıca hastada enfeksiyon, pankreatit tıkanma veya sarılık oluşumunu belirlemek için kan testi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, ERCP gibi görüntüleme yöntemlerden de yararlanılabilir.

Safra kesesi taşı tedavisi ve ameliyatı

Hastalığın tedavisi taşın büyüklüğüne, hastanın durumuna ve yaşına göre değişiklik gösterir. Hiçbir belirti vermeyen, tesadüf eseri saptanan, küçük boyutlardaki taşlarda izlem yolu tercih edilebilir.

Ancak safra taşı tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler uygun görülür. Cerrahi yöntemler açık veya kapalı olarak, safra taşlarıyla birlikte safra kesesinin alınmasıyla gerçekleşir.

Bunun yanında ameliyatın çok riskli olduğu hastalarda ise ameliyat dışında taşları eritmek için oral ve kontak çözünme adı verilen tedavi yöntemleri de tercih edilebilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimi, Dahiliye, Genel Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here