Safra kesesi iltihabı

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra kesesi iltihabının en yaygın nedeni, safra kanallarında tıkanıklığa sebep olan safra kesesi taşları veya çamurlarıdır. Bunlar safra kanalını tıkayarak veya safra kesesini tahriş ederek iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca kalıtım, obezite, iyi huylu ya da kötü huylu tümörler, safra yolu iltihabı ve safra enfeksiyonu da hastalığa neden olan faktörlerdendir. Safra kesesi iltihabı akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut safra kesesi iltihabı aniden gelişirken, kronik safra kesesi iltihabı yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır. Bu sebeple hastalığın tipine göre belirtileri de farklılık gösterir. Akut safra kesesi iltihabı genellikle safra yollarına yerleşmiş taşların neden olduğu bir hastalıktır. Bu tip hastalarda karnın sağ üst kısmında ani, şiddetli ağrı, ateş, kusma ve bulantı gibi belirtiler görülür. Kronik safra kesesi iltihabında ise safra kesesi büzülür, işlevini gerçekleştiremez. Bu hastalığın en belirgin semptomu, genellikle aralıklı, gelip giden ağrılardır. Ayrıca hastanın karnında, özellikle yemeklerden sonra gaz, gerginlik ve sarılık nöbetleri gibi belirtiler oluşur.

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safre kesesi iltihabının teşhisinde fizik muayenesi, kan testi, ultrasonografi, kolesintigrafi ve bilgisayarlı tomografi gibi çeşitli görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Ultrasonografi genellikle safra kesesi iltihabını doğrulamak için yapılan ilk testtir ve safra taşları çoğunlukla bu yöntemle görülür. Ayrıca ultrasonda görülen kalınlaşmış safra kesesi duvarı hastalığın çeşitini belirleme de yardımcı olur.

Bilgisayarlı tomografi, safra taşlarının saptanmasında ultrason kadar iyi olmasa da çevredeki dokuların iyi bir şekilde görüntülenmesi sağlar. Safra kesesi iltihabı teşhisi konulduktan sonra hastanın genel durumuna göre tedavi şekli belirlenir.

Eğer hasta yaşlı, sağlık durumu elverişsiz ve safra kesesi ameliyatını kaldıramayacak durumda ise ilaçla tedavi edilir. Fakat bazı durumlarda hastalar ilaç tedavisine cevap vermez ve bu hastalarda ameliyat düşünülebilir. Akut safra kesesi iltihabı mevcut hastalarda ise safra kesesinin alınması gibi cerrahi müdahaleler önceliklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here