Saçkıran

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Saç kıran nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bağışıklık sistemi kendi kıl foliküllerini yabancı görüp, saç köklerinde büyüyen hücrelere saldırır. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da bireyde saç kıran oluşmasına neden olur.

Ayrıca genetik faktörler, üzüntü, stres, depresyon benzeri duygusal anlamda kişilere sıkıntı veren durumlar, kansızlık ve tiroid hastalıkları gibi etkenler saçkıran oluşmasında rol oynar. Hastalığının herhangi bir belirtisi yoktur. Genelde bir anda ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler saçkırana daha yatkındır.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıranın teşhisinde doktorun sorunlu bölgede görsel bir inceleme yapması bazı durumlarda yeterlidir. Bunun yanında tanıyı doğrulamak için cilt veya saç örneği alınıp, incelenebilir. Bu hastalıkta erken ve doğru teşhis önemlidir. Hastalığın neden kaynaklandığının belirlenmesi tedavinin seyri açısından iyi sonuçlar doğurur.

Hastalık ilerlediği takdirde sakal, kaş, kirpik ve hatta tüm vücutta saç veya kıl köklerinin kaybına yol açabilir. Hastaların bazılarında tedavi gerekmeden iyileşme görülebilir. Fakat yaygın saç dökülmesi olan hastalarda saçkıran hastalığının iyileşmesi diğer hastalara göre daha güçtür. Bu gibi durumlarda da hastalar kortizonlu kremler, losyonlar, lokal kortizon enjeksiyonu ve ultraviyole ışınları gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Bir sonraki yazı: saç dökülmesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here