Saç ve saçlı deri mantarı

Saç ve saçlı deri mantarları çocukluk dönemi başta olmak üzere her yaş grubunda görülebilir. Fakat erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla daha çok rastlanılır. Saçlı deride genellikle tinea capitis adı verilen enfeksiyonlar görülür. Tinae capitis, tinea capitis süperfisialis, tinea capitis favus ve tinea capitis profunda gibi üç değişik klinik formu olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Saç ve Saçlı Deri Mantarı Neden olur? Belirtileri Nelerdir?

Saç ve saçlı deri mantarının birçok nedeni vardır. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda mantar görülme riski daha çoktur. Bu sebeple çocukların bağışıklık sistemi yeterince gelişmediğinden ve okul gibi kalabalık ortamlarda bulunduğundan çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Şehir hayatından çok köylerde hayvancılık ile uğraşan ailelerde sürekli hayvanlarla temas edilmesi hastalığa neden olan etmenler arasındadır. Ancak, şehirde yaşayan ve evcil hayvan besleyen ailelerde de bu hastalığı görmek mümkündür. Ayrıca ortak eşya kullanımı ve hijyenik olmayan ortamlar saç ve saç derisi mantarlarının oluşmasına neden olan faktörlerdendir.

Saç ve saç derisi mantarları tiplerine göre belirtileri değişiklik gösterir. Ancak genel olarak saçlı deride oval ve yuvarlak alanda kepeklenme, pullanma, saçlarda kırılma, matlaşma, saç dökülmesi, saçlarda grimsi veya kül renginde bir görünüm gibi belirtilere neden olur. Bunun yanında tuhaf, kötü koku, kıl diplerinde sarımtırak, kabuksu yapılar, iltihaplanma, saç tellerinde kolay kopma, şişkinlik gibi semptomlar da oluşabilir.

Saç ve Saçlı Deri Mantarı Tedavisi

Saç ve saçlı deri mantarının teşhisinde klinik görünüm, mikrokopi, kültür ve wood ışığı adı verilen ultraviyole ışını gibi yöntemlerden yararlanılır. Bu hastalıkta tedavinin erken başlaması saç kayıplarının engellenmesi açısından önemlidir.

Saç ve saçlı deri mantarı tedavisinde çoğunlukla mantarın üremesini durduran ya da neden olan mikroorganizmayı öldüren ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlar, ağız yolu ile kullanıldığı gibi, bölgesel olarak losyon veya krem şeklinde semptomlar düzelene kadar uygulanabilir. Bunun yanında hastalıkta bulaşıcılığın önlenmesi ve kişisel eşyaların devamlı dezenfeksiyonun yapılması oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here