saç dökülmesi

Saçın yaşam süresi, büyüme, dinlenme ve dökülme olarak üçe ayrılır. Büyüme evresi ortalama 2-6 yıl boyunca sürer ve bu dönemde saç ayda yaklaşık 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra 2-3 hafta süren dinlenme evresine geçer. Son evre olan dökülme evresinde ise saç, 2-4 ay içinde dökülür.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir ve bu döngü bu şekilde yaşam boyu devam eder. Saç dökülmesinin büyük çoğunluğunu normal saç döngüsü sonrasında oluşan dökülmeler oluşturur. Bu nedenle günde ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bunun dışında saçın dökülmesinin çok farklı nedenleri de vardır. Bu nedenler arasında genetik faktörler önemli bir yere sahiptir. Ailesinde saç dökülmesi problemi olan bireyler daha çok risk altındadır.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi genelde genetik faktörlerden kaynaklanır. Ayrıca saçlı deri ve iç hastalıkları, tiroid bezi sorunları, yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin ve mineral eksikliği, hormonal değişiklikler, hamilelik, stres, depresyon, kemoterapi, bazı ilaçlar, saç bakım ürünleri ve saç bakımı için yapılan yanlışlıklar saç dökülmesine neden olan faktörlerdir. Günlük ortalama 100-150 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Ancak bireyde bu orandan fazla, iki aydan uzun süren dökülmelerin oluşması ve kafa derisinin bazı bölgelerinde açılmalar saç dökülmesinin belirtileri arasındadır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Saç dökülmesi teşhisinde hastanın şikayetleri ve doktor muayenesi önemlidir. Bazen tanı için yeterli bile olabilir. Ancak saç dökülmesi bir hastalık değildir. Bazı etkenler dışında saç dökülmesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Başka bir hastalığın belirtisi olup olmadığını öğrenmek için kan testi yapılabilir.

Eğer dökülme bir hastalığa bağlı ise, o hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi durdurulabilir. Yeni başlamış hafif-orta derecede olan dökülmelerde saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve daha fazla dökülmeyi engellemek için ilaç tedavisi uygulanabilir.

Saç mezoterapi yöntemiyle vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin mikro iğneler yardımıyla saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesiyle saç dökülmesi tedavi edilebilir. Ayrıca PRP uygulamasıyla hastanın kendi kanının alınıp, belirli işlemlerden geçirilerek dökülen bölgeye enjekte edilmesi, saç ekimi ve doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması gibi yöntemlerle hastalar tedavi edilebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here