Rota virüsü, genellikle kış mevsiminde oluşan ve ishalin başlıca sorumlu olan çok bulaşıcı bir virüstür. Virüs bulaşmış gıdayla ve temas yoluyla vücuda alınır.

Özellikle 2 yaş altı küçük çocuklar çok etkilenir. Oyuncaklarda ve evdeki diğer yüzeylerde uzun süre canlı kalabilir.

Rota virüsü belirtileri nelerdir?

Rota virüs, ağır geçirilen, yüksek ateş, aşırı kusma, şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini belli eden bir hastalıktır. Rota virüse bağlı ağır ishaller sıklıkla 0-2 yaş arasındaki çocukları etkiler.

Hastalık yaklaşık 2-4 günlük kuluçka dönemi sonrasında ani yüksek ateşle kendini belli eder, aşırı kusma ve şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösterir. İshalin diğer ishallerden farkı çok sık aralıklarla gerçekleşmesi ve çok daha sulu olmasıdır. Yoğun ishal çocukları saatler içerisinde bitkin düşürebilir. Diğer belirtiler ise çok ciddi iştah kaybı ve karın ağrısıdır.

Rota virüsü tedavisi nasıldır?

Enfeksiyonun zamanı hekimin teşhisi için ipucudur. Rota virüsün etkin bir ilaç tedavisi yoktur. Tedavide Antibiyotiklerin yeri kesinlikle yoktur. Ayrıca kusma ve ishali durdurucu ilaçlar da önerilmez. İshalin ve sıvı kaybının şiddetine göre doktor tarafındın tuz- şeker karışımı önerilebilir. 

Rota virüsü ne yemeli?

Henüz annne sütü alan bebeklerin emzirilmeye devam edilmesi son derece çok önemlidir. En etkili tedavi ise yitirilen sıvı miktarını geri kazanmak için hasta bebek ve çocuklarda sıvı tüketimini arttırmaktan geçer.

Sık ama azar azar beslenme şekli gıdaların emilimi için daha doğrudur. Yaşının uygun olması durumunda lapa hale getirilmiş pirinç, muz, patates püresi ve yoğurt yedirilebilir.

Bir sonraki konumuz Bebek ishali yetişkinlerinkinden daha tehlikeli!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here