Dünya genelinde her yıl binlerce bebeğin ishal ile sıvı kaybı yaşayıp, hayatını kaybetmesine neden olan rotavirüs genellikle 5 yaş altında çocuklarda görülen bir hastalıktır. Anneler için en korkulu hastalıklardan biri olan bu virütik rahatsızlık, çocuklarda tekrarlayan ishal ve kusmanın en önemli sebeplerinden biri olarak görünüyor. Bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bu hastalık etkili şekilde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Bu virüsün vücutta yol açtığı enfeksiyonlar sonucu özellikle ishal görülürken, mide ve bağırsak iltihapları yaşanabilir. Virüs, hastalığın birden fazla defa nüksetmesi olasılığını da gösterebilir. 5 yaş altındaki çocuklarda yoğun bir ateş, kusma ve iştahsızlık görülmesi gibi durumlarda tam bir teşhis için test uygulanması gerekir. Kısa sürede ve kolay bir şekilde tespit edilebilen rotavirüs teşhis sonrasında etkili bir tedavi ile vücuttan uzaklaştırılarak, hastalıklar giderilebilir.

Rotavirüs belirtileri

Virüsün hastalığa yol açması için vücutta kuluçka süresi olarak yaklaşık 1-3 gün aralığında bir süre yer alır. Kuluçka döneminin tamamlanması sonucunda çocukta hafif düzeyde ateş ve kusma görülebilir. Eğer, hastalık rotavirüs nedeniyle gelişmiş ise bu belirtilerin ardından karın ağrıları ve çok sulu bir şekilde ishal görülür. Özellikle virüsün bulaştığı çocuklarda hastalıkla beraber çok yüksek bir şekilde de iştahsızlık da yaşanabilir. Bu rahatsızlık belirtisi nedeniyle çocuklar normal zamanlarına göre daha fazla sıvı almak isterler.

Çoğu zaman ateş ve kusma etkileri 2 gün gibi bir süre içerisinde tamamlanırken, ishal 10 gün gibi bir süre alabilir. İshal rahatsızlığı ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Temel olarak rotavirüs belirtileri arasında yüksek iştahsızlık, karın ağrıları, bol sıvı ishal, hafif ateş yüksekliği, burun akıntıları ve öksürük yer alır.

Rotavirüs aşısı                        

Hastalıkta çok yoğun bir şekilde sıvı ishal görülürken, bu ishalde açık bir renk görülür. Fakat içerisinde balgam bulunmaz. 10 gün gibi bir süreye kadar devam eden bu ishalde, pis koku görülmemesine rağmen süt benzeri bir koku ile karşılaşılabilir. Bir sonraki enfeksiyonlarda daha hafif bir rahatsızlık yaşansa da en önemli çözümlerden birisi aşı yapılmasıdır. Aşı, ishali önlemenin en etkili yollarından biri olarak tercih edilir ve ağız yoluyla uygulanır. Aşı sayesinde vücutta virüse karşı koruyucu yapı oluşturacak antikorlar salgılanır.

Aşının yapılması sayesinde bebekler çok ağır bir şekilde rahatsızlığa yakalansalar dahi ishal sıkıntısı %90 gibi bir oran ile olumlu etkilenir ve koruma sağlanır. Aşı ile birlikte ishal gelişimini önleyecek en önemli etkenlerden birisi de anne sütüdür. Anne sütü, ishal gelişimini etkilerken, bağışıklık sisteminde güçlenme oluşur. Bu nedenle daha uzun süre emzirmek, rotavirüs rahatsızlığına karşı daha güçlü bir etki elde etmeyi sağlar.

Rotavirüs aşısı ne zaman yapılmalı?

Çocuğun 5 yaşına kadar yaşayabileceği rotavirüs rahatsızlığına karşı tam olarak doğru dönemde aşı yaptırılması gerekir. İlk aylar içerisindeyken anne sütüyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, aşı sayesinde de hastalığın özellikle ishal gibi belirtilerine karşı önlem alınabilir. Bu süreç dahilinde aşının yapılma zamanı için en doğru tercih verem aşısı ile aynı dönemlerde yaptırılmasıdır. Yani hem bu virüsün aşısı hem de verem aşısı ilk 3 ay tamamlanmadan yaptırılabilir.

3 farklı doza kadar uygulama imkanı tanıyan aşı için ilk doz en azından 6. haftada tamamlanır ve uygulanabilir. Ve yine en geç olarak da 3 ay bitmeden ağız yoluyla bebeğe uygulanmalıdır. Gerekli durumlarda ikinci doz ve üçüncü doz ise 7 ay tamamlanmadan önce uygulanmış olmalıdır. Bazı uzmanlar tarafından da bu aşının 6. haftadan başlamak üzere 6 aya kadar en az 1 ay ara ile iki doz şeklinde uygulanması belirtilmektedir.

Ağızdan damla yoluyla yapılan bu aşıda bebeğin kusması dahilinde de aşı uygulanmış olur. Bebeğin aşının sadece bir miktarını bile yutmuş olması, işlevini tamamlanmasını sağlayacaktır.

Rotavirüs aşısı fiyatı

Bebeklerde ileride yaşanabilecek rotavirüs rahatsızlığına karşı yaptırılabilecek aşı, hastalık ile karşılaşıldığında dahi etkilerin çok daha düşük olmasını sağlıyor. Aşı yapılmadığında çocukların mutlaka hastanede tedavi alması gerekebilir. Aynı zamanda çocuklarda ağır ishal sonucu ölüm dahi yaşanabilir. Fakat bu aşı ulusal aşı takviminde yer almadığı için devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bu aşının uygulanması ülkemize iki farklı markanın ürünü görülmektedir. Bu ürünlerde aşı fiyatı için 2018 yılında Rotateq 155 TL ve Rotarix 210 TL olarak biliniyor. Aşı eczanelerden satın alındıktan sonra sağlık ocaklarında uygulanabilir.

Rotavirüsü Ne Yemeli?

Bebeklerde rotavirüs rahatsızlığına karşı öncelikle meyve ve sebze gibi gıdalarda hijyene çok yüksek özen gösterilmelidir. Toplu yaşam alanlarında mutlaka hijyene dikkat edilmeli ve gıdalarda mutlaka temiz temas sağlanmalıdır. Özellikle çok yüksek sıvı ishal görüldüğünden dolayı mutlaka bol sıvı tüketilmelidir. Tedavi ve güçlendirme amaçlı Çinko desteği sağlanmalıdır. Destek amaçlı probiyotikler kullanılmalıdır. Gündelik olarak beslenme düzenine uygun şekilde tuzlu ayran tüketimi ve yağsız et tüketimi tercih edilebilir. Ayrıca bağırsak düzeni için pirinç lapası, patates püresi ve muz tüketimi de tercih edilebilir.

Bir sonraki konumuz Bebek ishali yetişkinlerinkinden daha tehlikeli!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here