Romatoid Artrit

Romatoid artrit; el ve ayakların küçük eklemlerini tutan iltihaplı bir eklem romatizmasıdır. 20-40 yaş arası kadınlarda daha sık görülmekle birlikte herhangi bir yaşta ve erkeklerde de görülebilmektedir.

Romatoid Artrit Belirtileri

İmmün sistem; bakteri, virüslere karşı bizi koruyan ve onlara karşı savaş veren bir sistemdir. Otoimmun hastalıklarda ise, bağışıklık sistemi aynı zamanda kişinin kendi bazı vücut dokularına karşı, bağışık serum üreterek savaş açar. İşte romatoid artrit, sistemik bir otoimmün bağ dokusu hastalıklarından biridir. Bağışıklık sistemindeki bu sapkınlığa, neyin neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak kişinin genetik yapısı ve çevresel faktörler buna neden olabilir. Eklem ve çevresinde gelişen iltihaplar, zamanla eklemde hasara neden olur. Özellikle sabahları eklemde ağrı ve sertlik, şişme, kızarma ve ısı artışı, şekil bozukluğu, hafif ateş, bitkinlik, iştahsızlık, kansızlık en sık gözlenen belirtileri arasında yer almaktadır.

Romatoid Artrit Tedavisi

Hastalıkta geri dönüşümü olmayan eklem hasarı erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Eklem şişliği şikayeti olan hastaların iltihaplı eklem romatizması şüphesiyle bir hekime başvurması gerekir. Tanının konulurken hastanın bulguları, kan tetkikleri göz önünde bulundurulur. Tedavi hastalığın şiddetine göre düzenlenir. Tedavide amaç eklem hasarının önlenmesidir. Hastanın tedavisi başlandıktan sonra düzenli olarak klinik ve laboratuar bulgularıyla takip edilir.

Hastalığın durumuna göre ilaç tedavisinde düzenlemeler yapılmalı, tedavi mutlaka hekim tarafından başlanmalı ve kesilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here