Reinke ödemi

Reinke Ödemi; Sigara, reflü hastalığı  ve sesin yanlış kullanımı bilinen en sık nedenler arasında yer almaktadır. Alerji, hipotiroidi gibi hormonal değişiklikler de sebep olur.

Reinke Ödemi Nedenleri ve Belirtileri

Reinke ödeminin tipik belirtileri ses kısıklığı, seste kabalaşma, normal sesine göre sesin perdesinde düşme ile beraber  seste yorulmadır. Sesteki değişiklikler nedeniyle kadın hastaların, seslerinin erkek sesi ile karıştırılması, bu hastalığın çok tipik bir işaretidir. Nefes darlığı erken dönemde tipik olarak bulunmamakla beraber hastalığın ilerleyen aşamalarında bu belirtilere eşlik edebilir.

Reinke Ödemi Teşhis ve Tedavisi

Ses değişikliği yakınması ile başvuran her hastanın kulak burun boğaz uzmanına yönlendirilmesi gereklidir. Reinke ödemi tanısı, hastanın muayenesinin ardından ses tellerinin endoskopik görüntülemesi ile konulabilir.

Tedavi için ilk yapılması gereken altta yatan nedenileri ortadan kaldırmak olmalıdır: Sigaranın bırakılması, hiç  olmazsa kullanımının ciddi oranda azaltılması, reflünün azaltılması, sesin aşırı ve yanlış kullanılmasının önlenmesi gibi.

Tüm bu önlemlerin alınması Reinke ödeminin gerilemesini sağlayabilmekle beraber ne yazık ki, tamamen normal ve kaliteli bir ses için genellikle yeterli olmamaktadır. Normal ve kaliteli bir ses elde edebilmek için, özellikle sesini profesyonel olarak veya sosyal ortamlarda yoğun olarak kullanan kişilerde, cerrahi tedavi ve ses terapisinin yapılması da  gerekmektedir. Reinke boşluğunda birikmiş olan jelatinöz maddenin çıkarıldığı ameliyatın uygulanmasıdır.

Ameliyat sonrasında ses istirahat süresinin tamamlanmasının ardından bazen nefesli, normale göre daha zayıf veya daha tiz bir ses ile karşılaşılabilinir. Endişe edilecek bir durum olmayıp bu yakınmalar zamanla azalır ve ses telleri tamamen iyileştikten sonra da  genellikle kaybolur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here