reflü

Reflü nedenlerinin kökeninde yemek borusunun fazla miktarda mide asidik içeriği ile teması yatmaktadır.

REFLÜ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Mide asidik içeriğinin yemek borusu ile uzun süreli teması yemek borusunda hasara yol açar ve bu da yanma hissine sebep olur. Normal olarak yemek borusunun alt ucundaki kastan oluşmuş kapak benzeri bir yapı vardır. Bu yapı asidin yemek borusuna geri kaçmasını önleyerek midenin içinde kalmasını sağlar.

Reflünün nedenleri arasında yer alan sfinkter kapağının sık aralıklar ile gevşemesi çok önemlidir. Bu kapak sık aralıklar ile gevşer ve mide asidik içeriği yemek borusuna geri kaçar. Reflü belirtileri deyince ilk akla gelenler baharatlı, yağlı gıdalar, alkol veya taze sıkılmış meyve suları tüketildiğinde artan şikayetlerdir. Mideden boğaza doğru yayılan ve oluşan yanma, en sık görülen reflü belirtisidir.

Mide içeriğinin ağza gelmesi görülen diğer önemli reflü belirtileridir. Ağrılı yutkunma, hıçkırık, bulantı ve kusma ise ender ortaya çıkar. Reflü; yemek borusu, mide ve bağırsak sistemi dışındaki sistemlerde de belirtilere yol açabilir. Öksürüğe, ses kısıklığına, diş çürüklerine ve boğaz arısına neden olabilir.

REFLÜ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Reflünün teşhisini koymak için, hasta tarafından reflüye ait şikayetlerin ifade edilmesi ve endoskopi çoğu zaman yeterli olur. Mevcut şikayetler, hikaye ve bulgulardan yola çıkarak reflü tanısı konar. Reflü tedavisinde en önemli nokta yaşam tarzında değişiklik yapmaktan geçer. Birçok insan, yaşam tarzında değişiklik yaparak veya ilaçlarla reflüyü kontrol altında tutabilirken bazı hastalarda ise cerrahi girişim gerekmektedir. Reflünün tedavisinde ilk aşama genellikle mide asidini baskılayan ilaçlarla yapılır.

Obezite karın içi basıncını artırıp mideye yaptığı baskıyla reflüyü şiddetlendirir. Bu yüzden hasta; fazla kilolarından kurtulmalı, sigarayı bırakmalı, dar elbiseler giymemeli, yağlı yemeklerden veya kızartmalardan,  domates salçasından, alkolden, çikolatadan, naneden, soğan ve sarımsaktan, kahveden uzak durmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here