Reaktif hipoglisemi, diyabeti olmayan kişilerde yemeklerden bir müddet sonra oluşan ani kan şekeri düşmesidir.

Kan şekerini hızla yükselten karbonhidratlar yendikten sonra, önce kandaki şeker ve arkasından insülin hormonu hızla yükselir. İnsülin, kan şekerini düşüren bir hormondur.

Kanda artan insülin, 2-3 saat sonra kan şekerini normalin de altına indirdiği için, şiddetli bir yeme isteği, titreme, terleme, mide kazınması olur. Bu duruma reaktif hipoglisemi denir.

Reaktif hipoglisemi neden olur?

Vücuttaki şeker çok hızlı tüketiliyorsa, kana çok fazla insülin pompalanıyorsa, glikoz kana çok yavaş karışıyorsa hipoglisemi ortaya çıkar. Kan şekeri, beynin başlıca yakıtı olduğundan, kan şekerinin düşmesi sırasında pek çok belirti ortaya çıkar.

Reaktif hipoglisemi belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı, aşırı terleme, bulanık görme, baş dönmesi, titreme, kaygı, kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu, halsizlik gibi belirtiler, hipoglisemi belirtileri arasındadır. Hipoglisemi çoğunlukla aç kalmışsanız meydana gelir ama bazen bu durum tam tersidir.

Yemeklerden sonra vücut daha çok insülin salgıladığı için, yemek sonrası da hipoglisemi oluşabilir. Bu tip hipoglisemiye reaktif hipoglisemi denir ve gastrik bypass ameliyatı olan kişilerde görülür.

Kişide hipoglisemiye neden olabilecek diğer nedenlerin olmadığı anlaşıldıktan sonra 75 gram glukozla şeker yükleme testi yapmak çoğu kez tanıyı koydurur. 4-5 saate kadar uzayabilen yükleme testleri yapılır, test sırasında insülin cevaplarını ölçmek suretiyle anlaşılır.

Şeker yükleme testi sırasında alınan kan örneklerinde insülin değerlerinin yüksek, geç saatlerde şeker değerlerinin düşük oluşuyla yakınmaları olan bir kişide reaktif hipogliseminintanısı koydurur. Reaktif hipoglisemin ayrı bir hastalık değildir, reaktif hipoglisemi, yalnızca başka bir hastalığın bir bulgusudur.

Reaktif hipoglisemi geçer mi?

Hipoglisemi tedavisini iki şekilde ele alabiliriz. Biri şekerin düşmesi üzerine ‘hemen ilk müdahale’ diğer aşama ise ‘altta yatan ana nedenin tedavisidir’.

Altta yatan nedenin tedavisi ise ancak hekimin ana sebebi belirlemesiyle mümkün olur. İlaç kullanılması veya kullanılan bir ilacın dozajının ayarlanması, bir tümör söz konusuysa bu tümörün alınması gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Reaktif hipoglisemi beslenme 

Basit aşamadaki belirtiler genellikle şeker yenmesi, meyve suyu içilmesi ya da glikoz tabletleri alınmasıyla giderilir. Daha ciddi şikayetler ortaya çıkmışsa ve  glukagon iğnesi yapılması gerekebilir.

Bir önceki konumuz rotavirüs nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here