Raşitizm çocuklarda kalsiyum ve fosfor noksanlığından ya da dengesizliğinden ileri gelen ve biçim bozukluğuna yol açan kemik hastalığıdır.

Raşitizm belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Kemiklerde kalsiyum depolanmasının az oluşundan kaynaklanmaktadır. Kemiklerin şekillenmesi normal insanlara göre daha farklı olur ve düzensiz gerçekleşir. D vitamini eksikliği en büyük nedenidir.

Her dönemde görülebilir ancak yetişkinlere göre bebeklerde daha çok rastlanır. Hastalığın belirtileri yaşa göre değişiklik gösterir.

En önemli dönem olan süt döneminde baş terlemesi artar, bebekler diğer yaşıtlarına göre hareket etmekte daha çok zorlanır, oturup kalkarken geç hareket ederler ve ayakta durmakta bir hayli zorlanırlar.

Raşitizm, zeka geriliğini ancak tedavisi geç yapılırsa nöbetler kaçınılmazdır. Diş çıkması bu tür hastalarda gecikir ve bir belirti daha yaşıtlarına göre boyları daha kısadır ve uzama süreci çok daha fazla zaman almaktadır.

Raşitizm tedavisi nasıldır?

Hastalığın teşhis aşamasında ailenin doktor desteği alması gerekir. Kemik filmi çekilmesi ve kan tahlili ile kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz düzeylerinin ölçümü teşhis için yeterlidir.

Tedavi noktasında,hastalığın ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır, eğer hastalık ileri boyuttaysa yüksek doz D vitamini bir seferde ağızdan verilir, hastalık başlangıç sürecindeyse D vitamini günlük olarak 2-3 ay gibi bir süre boyunca devamlı olarak ağızdan verilir.

Bir sonraki konumuz kemik erimesi tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here