Pulmoner hipertansiyon, kirli kanı götüren atardamarlardaki kan basıncının sürekli yüksek olması olarak tanımlanan, ciddi, ilerleyen ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır.

Sıklıkla 40-50 yaşlarındaki yetişkinlerde görülmekle birlikte, çocuklar dahil her yaş grubunda görülür.

Hastalığa neden olan durumlar arasında akciğerin kan damarlarının daralmış olması olabilir. PAH akciğerdeki damarların doğrudan hastalanması nedeniyle daralması sonucu meydana gelir. Normal koşullar altında, istirahat halinde büyük basıncı yaklaşık 14 mmHg civarındadır.

Pulmoner hipertansiyon evreleri?

Belirtiler hastalığın erken evrelerinde ortaya çıkmaz. Tam tersine hastalığın ilerlediği ve tedavisinin gittikçe zorlaştığı bir dönemde belirtiler görülmeye başlanır. 

Pulmoner hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Genellikle ilk belirti yaşanan nefes darlığıdır. Diğer belirtiler yorgunluk, baş dönmesi ve bayılmadır. Hastalar ileri evrede merdiven çıkmakta, kısa bir yürüyüş yapmakta ve hatta giyinmekte bile zorluk çeker.

Pulmoner hipertansiyon tedavisi nasıldır?

Hastalık pulmoner arterlerdeki kan basıncını ölçerek teşhis edilir. Kalp ve akciğer fonksiyonlarını göstermek ve tanı konulması için birçok test yapılıdır.

Bu testler göğüs filmi ve egzersiz testi ile başlar. Kesin tanı için kalbin sağ tarafına basıncı ölçen bir tüp indirilir. Bu prosedüre sağ kalp kateterizasyonu denir ve PH tanısında altın standarttır.

Tanı konulduğu andan itibaren eğer hastalar tedavi edilmezse ortalama yaşam süreleri 2,8 yıldır.  PH tedavisi için birçok seçenek mevcuttur bunlar ilaçlar, cerrahi ve akciğer transplantasyonudur.

Bir önceki konumuz pulmoner emboli başlıklı makalemizide okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here