Vücudun bir bölümünde oluşan ve kan dolaşımı ile vücudun başka bir bölümüne taşınan kan pıhtısına emboli adı verilir.

Pulmoner emboli ise bir akciğer arterinin ani blokajıdır. Bu blokaj genellikle bacaktaki bir venden akciğere gelen bir kan pıhtısı nedeniyle gelişir.

Akciğer embolisi neden olur?

Pulmoner embolizm bacaktaki derin toplardamarlardaki bir kan pıhtısı olarak başlar. Bu pıhtı toplardamardan ayrılır, kan dolaşımı ile akciğerlere taşınır ve burada bir atardamarı tıkar.

Kan akımı yavaşladığında bacaklarda pıhtılar olur. Nadiren, hava kabarcığı, tümör parçası akciğerlere taşınır ve pulmoner embolizme neden olur.

Vücudun büyük kemikleri kırıldığında da kemiğin içindeki ilikten ayrılan yağ parçası kan ile akciğere taşınarak pulmoner embolizme neden olur.

Akciğer embolisi belirtileri nelerdir?

Pulmoner Embolizmin belirtileri nefes darlığı, solunum sorunları, göğüs ağrısı, öksürük ya da kanlı öksürüktür. 

Akciğer embolisi tedavisi nasıldır?

Hekimler fizik muayene ve test sonuçlarına göre Pulmoner Embolizm tanısı koyar. Fizik muayene sırasında doktor bacakları, kan basıncını, kalp ve akciğerlerini de kontrol eder.

Pulmoner Embolizm ilaçlar, işlemler ve diğer terapilerle tedavi edilir. PE tedavisindeki temel hedefler kan pıhtısının büyümesinin durdurulması ve yeni pıhtı oluşumunun önlenmesidir. Tedavi kan sulandıran ve kanın pıhtılaşma yeteneğini yavaşlatan ilaçları içerir.

Emboli çorabı ne işe yarar?

Dereceli sıkıştırma çorapları bacakta kan pıhtısının neden olabileceği kronik şişliği azaltır. Ayak kavisinden dizin üzerine ya da altına dek olmak üzere bacaklara geçirilir.

Bu çoraplar bilekte sıkı olup bacağa doğru çıktıkça gevşer. Bacakta hafif bir baskıya neden olur. Bu basınç kanın göllenmesini ve pıhtılaşmasını önler.

Bir önceki yazımız pulmoner hiper tansiyon başlıklı makalemizide okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here