prostat kanseri

Prostat kanseri, erkeklerdeki prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle ortaya çıkan kötü huylu tümör oluşumlarıdır. Erkeklerde deri kanserinden sonra en sık görülen kanserdir. Kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada yer alır.

Prostat Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Prostat kanseri, prostat bezindeki kanserli hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle ortaya çıkar. Kanserli hücreler, prostat içine yayılır. Prostatı çevreleyen kapsüle uzanır, kapsülü delerek prostat dışına doğru yayılır.

Prostat kanseri, iyi huylu prostat bezi büyümesinden farklı olarak prostatın merkezinden değil, kapsüle yakın, merkezden uzak bölgesinden kaynaklanır. Bu nedenle prostat kanserinde idrar şikayetleri daha geç dönemde hastayı rahatsız eder.

Prostat kanserinin belirtileri, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalıktır. Özellikle erken dönemlerinde hiç belirti ve şikayet görülmez. 40 yaşından itibaren her erkeğin yıllık prostat muayenesini ve kan tahlillerini mutlaka yaptırması gerekmektedir.

İdrar yapma güçlüğü, idrar akışında azalma, idrarda kan görülmesi, kasık bölgesinde rahatsızlık hissi gibi durumlar gözlemlendiğinde en kısa sürede hekime başvurmak gerekir. Prostat kanserini haber veren bu belirtiler bazen iyi huylu prostat büyümesinin bir göstergesi de olabilir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Hastanın prostat spesifik antijen (PSA) kan testi kanser şüphesine götüren bulguyu verir. PSA yüksekliği kanseri düşündürse de veya rektal muayene sonuçlarına göre şüphenin biyopsi ile onaylanması gerekir. Biyopsi, prostat bezinden alınacak parça ile yapılır.

Prostat kanseri teşhisinde kullanılan diğer tanı yöntemleri ise transrektal ultrason (makattan ultrason görüntülemesi), gelişmiş PSA testi ve insülin-benzer büyüme faktörü (IGF)’dir.

Prostat kanseri tedavisinde kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliğine bağlı olarak farklılık gösterir. Eğer prostat kanseri erken bir evrede ise hemen tedavi yerine takip önerilir.

Cerrahi seçeneği ise prostat kanserinde en yaygın ve etkili tedavi yöntemlerindendir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler mevcuttur. Hastaya göre cerrahi seçeneğe karar verilir. Erken evre prostat kanserinde tercih edilen ameliyat, laparoskopitir. Yine ışın tedavisi de hastalığı geriletmekte önemli bir seçenektir.

Laparoskopik cerrahi, kanser kontrolü açısından yüksek başarı oranlarına sahiptir. 4-5 adet küçük delikten yapılan bu ameliyatlar sonrasında hasta günlük aktivitesine kısa sürede dönebilir.

Prostat kanserinin tedavisinde çok önemli bir yeri olan cerrahi uygulamalar içinde, tıp dünyasında devrim niteliği taşıyan “da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi” ile hasta, kansersiz bir yaşama kavuşmanın yanı sıra yaşam kalitesi bakımından da önemli ayrıcalıklara sahip olmaktadır.

Robotik cerrahi ile idrar tutmayı ve cinsel yaşamın devamını sağlayan sinirlerin daha iyi korunması mümkündür.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Üroloji, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Onkoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here